Téma Plus

Šílené ruské devadesátky. O proměnách sovětské ekonomiky po Putinovu oligarchii

Téma Plus

Šílené ruské devadesátky. O proměnách sovětské ekonomiky po Putinovu oligarchii
Figurky Vladimira Putina a Borise Jelcina

Plus

Téma Plus Libora Dvořáka se zaměří na sovětské a poté ruské pokusy o hospodářské reformy, a to počínaje dobou perestrojky až po dnešek. Přestože se především v devadesátých letech ledacos podařilo, byly změny často polovičaté a v Putinově epoše se ekonomika překlopila do jakéhosi svébytného státního kapitalismu na ruský způsob, socialistické metody hospodaření se do značné míry podařilo potlačit. Poslechněte si pořad Libora Dvořáka v repríze.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnešní pořad Téma plus hodláme věnovat pokusům o hospodářské reformy v Rusku počínaje dobu perestrojky až po dnešek. Důvod je jasný přestože se především v 90. letech ledacos podařilo, byly změny často polovičaté a v Putinově epoše se ekonomika překlopila do jakéhosi svébytného státního kapitalismu na ruský způsob. Ovšem socialistické metody hospodaření se přesto do značné míry podařilo potlačit. Dobrý den. Všechny naše posluchače od mikrofonu zdraví Libor Dvořák.

  • Téma plus.

  • Nutnost ekonomických reforem si ostatně uvědomoval už Michail Gorbačov, který se svými politickými přeměnami přišel právě proto, že socialistický výrobní způsob své možnosti už před jeho příchodem do nejvyšší politické funkce v zemi zcela vyčerpal. Ostatně podívejme se, jak sovětská ekonomika v polovině 80. let minulého století vypadala.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají