Dvacet minut Radiožurnálu

Pokud budeme diskutovat civilizovaně, tak tu ruská propaganda nenatropí takovou paseku, míní vládní poradce Pojar

Dvacet minut Radiožurnálu

Pokud budeme diskutovat civilizovaně, tak tu ruská propaganda nenatropí takovou paseku, míní vládní poradce Pojar
Diplomata a bezpečnostní expert Tomáš Pojar

Radiožurnál

Ruským dezinformacím věří v Česku asi desetina lidí. Vyplývá to z unikátního výzkumu Českého rozhlasu a zpravodajského serveru iROZHLAS.cz, který připravili výzkumníci Národního institutu SYRI. „Myslím si, že ta procenta nesvědčí o velkých úspěších ruské propagandy. Zároveň je ale musíme brát vážně a musíme se starat o to, aby to číslo nenarůstalo,“ komentuje výsledky šetření vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ruským dezinformacím věří v Česku asi desetina lidí. Vyplývá to z unikátního výzkumu ČRo a zpravodajského serveru iROZHLAS.cz, který připravili výzkumníci Národního institutu. Sýrii. Jak by měl k dezinformacím a konspiracím přistupovat stát? Je správnou cestou vypínání dezinformačních webů nebo trestní stíhání těch, kdo dezinformace šíří? Jak vážně vláda bere varování BIS, že se Rusko bude snažit pomocí dezinformací torpédovat schválení obranné smlouvy se Spojenými státy? A jak změní svět dezinformací rozšíření umělé inteligence?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá i ČRo Plus, je vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Dobrý den. Zdravím vás do našeho přenosového vozu. Dobrý den. Předesílám, že náš rozhovor vzhledem k vašemu nabitému programu předtáčíme ve středu, takže na případné pozdější informace nemůžeme reagovat. Už teď ale máme k dispozici výsledky unikátního výzkumu, který pro ČRo a serveru iROZHLAS.cz připravili odborníci z Národního institutu s Iry. Výzkum testoval na téměř 4000 respondentech vybrané proruské příběhy nebo jak se říká, narativy od toho, že Rusko bojuje na Ukrajině za zájmy slovanských národů, až po to, že Rusko k útoku na Ukrajinu vlastně dotlačil západ a NATO svým nepřátelským chováním. S těmito výroky souhlasilo kolem 10 % dotázaných, dalších 10 % odpovědělo, že jim věří tak napůl. Je to z vašeho pohledu hodně, nebo málo, když pětina lidí věří nebo připouští, že na těchto výrocích může něco být?

  • Z mého pohledu to není ani hodně, ani málo. Já si myslím, že to je v zásadě očekávatelný. Když se podíváte na stole tou českou historii české společnosti, volební preference a to, jak se jí roky staví a kolik například bývala v určitých dobách preferencí Komunistická strana Československa nebo Čech a Moravy, tak těch 10 až 15 %, to já myslím, že odpovídá, že tam je určitá kontinuita českého myšlení v tom. Takže není to překvapivé. Myslím si, že to nesvědčí o velkých úspěších ruské propagandy, ale zároveň to máme brát vážně a máme se starat o to, aby to číslo nenarůstalo, spíše aby se, aby se zmenšovala.

Více z pořadu