Názory a argumenty

Libor Dvořák: Blíží se ukrajinská protiofenzíva?

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Blíží se ukrajinská protiofenzíva?
Jedna z bojových linií se nachází přímo v dobývaném městě Bachmut v ukrajinské Doněcké oblasti

Plus

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj dal ve čtvrtek najevo, že by jeho síly mohly brzy podniknout protiútok. Podle něj utrpěly silné ztráty jednotky wagnerovců na východě Ukrajiny a „dochází jim dech“, čehož pan generál hodlá využít. Jak daleko je tedy dlouho očekávaná ofenzíva a kde začne?
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • O možnostech ukrajinského protiútoku se mluví prakticky po celou zimu, kdy byly jednotky odsouzeny k vyčerpávající poziční válce, která nějaká výrazná vítězství nepřinášela ani jedné, ani druhé straně. Teď se tedy ovšem zdá, že všechno, nebo alespoň mnohé se mění. Jak obtížné je v této válce získat iniciativu, ukazuje to, co přinesla údajná ofenziva Ruska. Řada světových analytiků je totiž přesvědčena, že tato operace začala před nejméně třemi týdny, což se ovšem projevilo jen v desítkách ruských útoků, jež Ukrajinci vesměs odrazili. Dál se tvrdě bojuje. Obav mu to, ale, jak se zdá, ruský zájem se v posledních dnech soustředí spíše na a v dívku. Ani tam ovšem ruští vojáci žádného zásadního pokroku nedosáhli. A jaké jsou tedy vyhlídky zřejmě nevyhnutelné ukrajinské odpovědi? Během zimy se z mnoha míst ozývaly hlasy upozorňující na to, že nejenom Ruska, ale také ukrajinská armáda ztratila mnoho opravdu profesionálních a zkušených vojáků, bez nichž je jakákoli podobná iniciativa předpokládající úspěch prostě nemyslitelná. Ukrajinci to zatím většinou popírají, ale právě na tomto faktoru bude záviset, kdy a zda vůbec ofenziva začne. Pokud jde o možné směry úvěrů, mluví se poslední dobou nejčastěji právě oba knutu, ale třeba také o zábor užijí. Dalším neopominutelným faktorem jsou západním dodávky zbraní. Tuto chvíli hlavně munice, již EU na příští rok slibuje celkem milion kusů, ale třeba také raketových systémů delšího doletu, jichž se tento týden opakovaně dožadoval prezident Zelenskyj. Pro co nejčasnější zahání ukrajinské proti ofenzivy. Mluví i velmi zajímavá zpráva agentury Bloomberg. Ta tvrdí, že podle spolehlivých zdrojů uvažuje enfant terrible této války Jevgenij Prigožin, který se prý po četných rozmíškách s ruským armádním velení chystá své žoldáky z Ukrajiny stáhnout a přesunout je například zpátky do Afriky. Prigožin tuto informaci sice nepotvrdil, ale znám je jeho výrok, že pokud se Vagnerovci z ukrajinských bojišť stáhnou, hrozí zhroucení celé fronty. To by pro Ukrajinu bylo dobré. V potaz bychom ale měli brát i výrok Petra Pavla pro Süddeutsche Zeitung citujeme příští rok budou v USA volby. Zájem amerických voličů se soustředí na domácí politiku, jinak po světě nanejvýš na poměřování sil s Čínou. Evropané sami prakticky nemohou udržet současnou úroveň podpory Ukrajiny. Pokud oslabí podpora USA, oslabí i podpora řady evropských států. Konec citátu. Prezident Pavel se prostě domnívá, že letošní pokus o ukrajinskou proti ofenzivu je první a taky poslední.

Ostatní také poslouchají