Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Bek a Válek jako sloni v porcelánu

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Bek a Válek jako sloni v porcelánu
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a předseda ČMKOS Josef Středula

Plus

Dalo se zabránit stávce ve školách a omezení plánovaných prosincových operací v nemocnicích? Zajisté ano. Nikoliv tím, že by vláda stoprocentně splnila odborářské požadavky, ale že by se chovala prozíravě a profesionálně.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dalo se zabránit stávce ve školách a omezení plánovaných prosincových operací v nemocnicích? Zajisté ano. Nikoliv tím, že by vláda stoprocentně splnila odborářské požadavky, ale že by se chovala prozíravě a profesionálně, to ovšem její členové nedělají. Dokazuje to i postup ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky ohledně zvýšení důchodu chartisty a nuceného exulanta Karla Soukupa. Kdyby jeho žádosti věnoval trochu víc pozornosti a zjistil jsi, že mu není vyplácena australská penze. Mohl jedním podpisem vše napravit a nečelit hladovce Jiřího Gruntoráda. Tato přezíravost, vnímaná jako arogance moci, je pro Fialův kabinet v mnoha ohledech typická. Učitelská platforma je iniciativa, která se neveze naproti koaliční vlně. Přesto o současném ministru školství Mikuláši Bekovi mluví jako o člověku, který jde veřejně proti svým lidem a znemožňuje. Její předsedkyně Petra Mazancová z litoměřického gymnázia uvedla zdá se mi, že ministerstvo se rozhodlo postupovat taktikou spálené země. Zpochybnit práci a erudovanost učitelů, převrátit vzhůru nohama jen dva roky starou reformu školství, zrušit financování neobsazených nepedagogických pozic a ředitelům tak znemožnit doplácet z nich směšné tarifní platy těch zaměstnanců, kteří jim ještě zřejmě z idealismu zůstaly. Zbývalo jen vysmát se strategii 2030 +. A to už tu máme. Taky konec citace. Bek sice zařídil zvýšení resortního rozpočtu o čtyři miliardy, avšak mají-li se promítnout do mezd kuchařek, uklízeček a školníků, odnese to kvalita vzdělávání. Ministerstvo školství totiž hodlá upravit tzv. pH Maxi, tedy maximální týdenní počet vyučovacích hodin financovaný ze státního rozpočtu. Přeloženo do srozumitelného jazyka. To znamená, že se omezí dělená a párová výuka nebo nabídka předmaturitních seminářů. Zkrátka vymoženosti školské reformy, která reálně zkvalitňovala vzdělávací proces. Ministr financí Zbyněk Stanjura svého vládního kolegu hájí tím, že v Česku vzrostl počet učitelů o 20 %, zatímco žáků jen o sedm, takže tento nepoměr se musí zastavit. Budiž, ale nelze to udělat takřka utajeně z měsíce na měsíc. To svému stranickému souputníkovi bekovi vyčítá i liberecký hejtman Martin Půta. Takový zásah by měl ministr umět vysvětlit a získat pro něj v terénu podporu nebo aspoň pochopení. Podobně nepromyšleně postupoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Kdyby vstřícně jednala se sekcí mladých lékařů v září, nemusel nyní proti němu stát nekompromisní lékařský tandem Milan Kubek a Martin Engel, který z principu trvá na nesplnitelných podmínkách typu plošného zvýšení tarifů všem lékařům včetně zaměstnanců soukromých nemocnic. Konci roku bude pro vládu Petra Fialy dramatický. A ještě horší bude začátek toho příštího, kdy lidé zaplatí vyšší částky za elektřinu, vodné a stočné. Pokud nezlevní ani potraviny, nebude pondělní odborářský protest zřejmě poslední.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají