Jak to vidí...

Gerontoložka Holmerová: Přesčasy lékařů nejsou normální. Jsou to pokusy na lidech. Nutná je systémová reforma zdravotnictví

Jak to vidí...

Gerontoložka Holmerová: Přesčasy lékařů nejsou normální. Jsou to pokusy na lidech. Nutná je systémová reforma zdravotnictví
Operace (ilustrační foto)

Dvojka

Protestní akce lékařů proti špatným pracovním podmínkách stále trvá. Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Zajištěna bude akutní péče. Ambulantní návštěvy a operace budou odloženy. Potřebuje české zdravotnictví zásadní reformu? Lékařka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak velkým problémem je nadužívání léků a špatná koordinace specialistů, i to, jak je naše společnost připravena na dobu, kdy v ní bude žít mnohem více seniorů než dnes.
Iva Holmerová, Jan Burda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Deváté. Tady je ČRo dvojka. Od prosince nebude přes 6000 lékařů pracovat přesčasy v nemocnicích. Potřebuje české zdravotnictví zásadní reformu? Jak velkým problémem je nad užívání léku a špatná koordinace mezi jednotlivými specialisty, kteří léky předepisují, a stát připravuje reformu penzí. Připravuje se ovšem naše společnost tak je na dobu, kdy v ní bude žít mnohem více seniorů než dnes. To jsou některá z témat pro Ivu Holmerovou, ředitelku gerontologického centra a vedoucí Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Vítejte. Dobrý den, paní docentko. Dobrý den. K poslechu zve také Jan Burda.

  • Po měsících sporů se ani v úterý lékaři nedohodli s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem z TOP 09 na ukončení protestní akce proti špatným pracovním podmínkám nemocnicích. Nesplněným požadavkem zůstává zvýšení základních platů ve všech nemocnicích. Ministr sice nabídl více peněz, ale na jednání zkrátka neuspěl. Výpovědi z přesčasů podalo podle zástupců České lékařské komory více než 6100 lékařů, kteří budou nemocnicím chybět ve směnách. Od prvního prosince tak podle nich bude zajištěna akutní péče, odloží se ale 1000 ambulantních návštěv a stovky operací. Paní docentko, váš komentář k tomu, co se chystá, k tomu, co se diskutuje?

Více z pořadu