Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Proč se nepovedlo sjednocení Německa

Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Proč se nepovedlo sjednocení Německa
Další protesty se v sobotu konají například v Hannoveru, Koblenzi či Berlíně

Plus

Učiní AfD v Německu epochální změnu? To je bohužel otázka, kterou si tam kladou nejen novináři a politologové, ale i občané. Důvod je zřejmý: V Durynsku by mohl být zemským ministerským předsedou pravicový extrémista z Alternativy pro Německo, který o zásadní změně skutečně hovořil.
Karel Hvížďala

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Učinit AfD v Německu epochální změnu? To je bohužel otázka, kterou si kladou Německu nejen novináři a politologové, ale i občané. Důvod je zřejmý. V Durynsku by mohl být zemským ministerským předsedou pravicový extremista z Alternativy pro Německo, který o zásadní změně skutečně hovořil, sice nic takového ve skutečnosti nehrozí, ale zcela vyloučit nelze, že by v Durynsku po volbách prvního září mohla mít AfD velký vliv, protože by tam mohla vládnout menšinová vláda. CDU a AfD by tam nyní dle průzkumů volilo 36 % dotázaných. V čele tamější AfD stojí od listopadu minulého roku byl hacker, kterého spolkový úřad pro ochranu ústavy označil za nebezpečného pravicového extrémistu, a proto vznikla nedávno petice s názvem zastavte fašistu Björna Höckeho. Tu podepsalo bezmála milion občanů a ještě víc jich protestovalo na náměstích. Petice žádá, aby byl pánve ke zbaven základních práv, jak to umožňuje ústava. Projednání takových žádostí u spolkového ústavního soudu je ale třeba žádost parlamentu, spolkové vlády nebo zemské vlády. Jeho výroky, jak cituje Der Spiegel, ukazují jasně, kam směřuje, cituji na východě mohou lidé učinit zásadní rozhodnutí o směřování Německa a AfD pro to učiní všechno. Musí dojít k epochální změně. O co by se snažil, kdyby se stal šéfem vlády pan Heger, řekl již listopadu. Pokusil by se zrušit smlouvu s veřejnoprávní televizí a rozhlasem, aby v Durynsku se nešířila vládní propaganda. Poté by chtěl zrušit na území své země působnost spolkového úřadu pro ochranu ústavy, aby nikdy nemohl pravici označovat za extrémisty. A za třetí bych žaloval spolkovou vládu kvůli benevolentní azylové politice a zároveň navrhl, aby ti, co nejsou ochotní se asimilovat, byli vypovězeni z Německa. Rovněž by navrhl vystoupení z EU, lepší vyzbrojení policie a zároveň by se chtěl zbavit závislosti na Spojených státech a orientovat se na Rusko. Vzor vidí ve Viktoru Orbánovi a pochvaluje si, že se mu podařilo dosadit si své lidi do všech důležitých institucí včetně soudu a mít pod kontrolou 70 až 80 % médií. Již před dvěma lety pan Heger, jak připomínají novináři, doporučoval knihu mniši líčeno selhání republiky, které povede ke katastrofální krizi, po níž by všichni současní politici byli postaveni před soud. Něco takového by se mohlo ale stát jen tehdy, kdyby AfD měla většinu ve spolkovém parlamentu. A to doopravdy nehrozí, ale přesto vysoké preference má tato strana v Braniborsku a i v Sasku. Němci proto musí nejen posílit demokracii, jak o tom hovoří prezident Frank-Walter Steinmeier, ale i se ptát, proč se nepovedlo sjednocení Německa? Kde jsme udělali chybu?

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu