Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Viditelná čínská zpátečka

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Viditelná čínská zpátečka
Smartwings

Plus

Letadla se pohybují doslova „za nosem“, necouvají. Ale čínští držitelé jen o fous menší poloviny akcií české letecké společnosti Smartwings to svedli. Konkrétně státní firma CIVIC prodala podíl nyní stoprocentním českým akcionářům, z nichž nejznámější a největší je miliardář Jiří Šimáně.

 
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Letadla se pohybují doslova za nosem. Necouvají, ale čínští držitele jen o fous menší poloviny akcií české letecké společnosti Smartwings to svedli. Konkrétně státní firma Civic prodala podíl nyní stoprocentním českým akcionářům, z nichž nejznámější a největší je miliardář Jiří Šimáně. Mimochodem před lety Číňané za přispění svého místního zástupce Jaroslava Tvrdíka, svého času šéfa ČSA, které po jeho neslavné éře Smartwings spolkly, vystrnadili Šimáněho z fotbalové Slavie, jíž se ovšem před nedávnem rovněž zdali i s Valko stadionem v Edenu to skoro vypadá, jako když všechno souvisí se vším. Ale není tomu tak docela a jsme v podstatě svědky ústupu z pozic, které druhdy v Čechách získala společnost CEFC na čele zjistím Jie Ťien-mingem. Kterého prezident Zeman ustane, byl svým poradcem a Číňané měli všude dveře dokořán. Nicméně neinvestovali ani zdaleka 230 miliard avizovaných Zemanem za pražské návštěvy prezidenta si roku 2016 inscenované v doslova obludném totalitně orientálním duchu. Jen si vyzobl i pár položek, které se jim zdály z nějakého důvodu zajímavé nebo jimi chtěli učinit na českou veřejnost dojem, když se chystali jaksi přes nás pronikat dál na západ a obecně viditelná byla hlavně záchrana hroutící se Slavie, na niž nějaké prostředky skutečně připlynuly, a klub se stal v jedné chvíli dokonce domácím hegemonem. Jinak CEFC získala ještě třeba pivovar Lobkowicz, strojírny Žďas, pár pražských hotelů, hodně luxusně, Mandarin Oriental na Malé Straně. Plus několik atraktivních budov kupříkladu v ulici Na Příkopě, někdejší Živnobanky, která však od té doby zeje prázdnotou a člověk si říká, jaké s ní asi mohl mít Ťien-ming ve skutečnosti záměry? To se ale zřejmě nikdy nedozvíme, neboť tento od raného mládí značně podnikavý muž s úzkými kontakty třeba na politické vedení čínské armády, byl pouhé dva roky po pražských pro čínských bakchanáliích zatčen kvůli podezření z hospodářské kriminality. Vody se nad ním neúprosně zavřeli a že je živ, věří málokdo. Aktiva zrušené CEFC následně převzala státní společnost Citigroup a delší čas se nic nedělo. Nicméně jak začaly uměle ohřívané české vztahy s Čínou chladnout, což souviselo s postupně umenšováním a dnes už nulovým vlivem Zemana na domácí politiku nastalo v úvodu zmíněné investiční couvání, protože větší tuzemské angažmá nemá pro komunistickou Čínu momentálně žádný smysl. Jestli v jejich rukou nakonec něco zbyde strojírny nebo pivovar, můžeme akorát hádat. A roli to nehraje. Zatímco ano, fakt, že expanze zahájenou zpátečkou končí. Prodej 49 celých a 92 setin akcií Smartwings je toho jasným dokladem. I tato obzvlášť absurdní součást pomyslného politického odkazu třetího prezidenta samostatné ČR bere za své.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají