Názory a argumenty

Julie Hrstková: Daňová politika ODS se k pravici blíží asi tak, jako koleje k sobě navzájem

Názory a argumenty

Julie Hrstková: Daňová politika ODS se k pravici blíží asi tak, jako koleje k sobě navzájem
Zbyněk Stanjura během projevu na 31. kongresu ODS

Plus

Více svobody a více kapitalismu, s tímto heslem prošel vítězným tažením na kongresu ODS první místopředseda a také ministr financí Zbyněk Stanjura. Nechybělo ani řečnické cvičení na oblíbené téma malého a ještě menšího státu a také návrat privatizace. Tedy to, co od pravicového politika a ochránce státní pokladny voliči čekají.
Julie Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Více svobody a více kapitalismu. S tímto heslem prošel vítězným tažením na kongresu ODS první místopředseda a také ministr financí Zbyněk Stanjura. Nechybělo ani řečnické cvičení na oblíbené téma malého a ještě menšího státu a také návrat privatizace, tedy to, co od pravicového politika a ochránce státní pokladny voliči čekají. Minimálně 150000 akcionářů energetické firmy ČEZ, kteří vládě nemohou zapomenout, že tzv. Wind fulltext, tedy daň z neočekávaných zisků padla především na ně. Po tomto projevu muselo omdlít. Daňová politika ministra Stanjury, respektive celé vlády má s pravicovou ideologií společná jen vzletná slůvka a ta jsou neustálým opakováním a následným popíráním stále méně uvěřitelná. Připomeňme třeba zmíněnou daň z neočekávaných zisků. Původním účelem zavedení této daně bylo zaplacení rozpočtové díry po zavedení kompenzací vysokých cen energií domácnostem a firmám. Daň byla schválena na tři roky. Platit i mělo šest největší banky, energetické a petrochemické a těžební firmy. Výsledek na zálohách v info letech se loni vybralo 39,1 desetina miliardy korun.

  • Z toho zhruba 32 miliardy zaplatil právě ČEZ, přestože byla schválená na tři roky. Už loni se ministr financí nechal slyšet, že pokud skončí vládní cenové stropy na energie, potom by dávalo smysl, aby skončila i platnost daně z neočekávaných zisků. Cenové stropy skončily, daň zůstala. Jak se říká, slibem ani ministr financí nezarmoutí. Přesto to bylo pro mnohé akcionáře nepříjemným překvapením, které se odrazilo na ceně akcií. Což ale nezabránilo tomu, aby i letos šéf resortu financí opět uvedl, že se chce na rozpočet důkladněji podívat v červenci a mimo jiné opět přehodnotit zrušení Wind fotek z. Každopádně platí, že s jejími příjmy letošní rozpočet počítá. Na opačné straně akcionáři ČEZu jsou tuzemští vinaři, které se vláda rozhodla hájit proti všem, a to i za cenu ztráty vlastního kreditu. Nulovou spotřební daň z tichého vína vláda pro letošní rok uhájila. Její další osud bude známý do konce května, kdy se očekává uzavření vládní debaty, respektive kdy se rozhodne, zda mají lidovci hájící moravské vinaře stále stejně silné postavení v rámci koalice. Na místo vzletných slov o svobodě kapitálu by možná voliči pěti koalice uvítal i jiný slogan méně chaosu, méně daňových vrtulí. To by resortu financí i celé daňové politice slušelo. Daleko víc.

Více z pořadu