Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Navalného agitmašina chce zatlačit Putina do kouta

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Navalného agitmašina chce zatlačit Putina do kouta
Vladimir Putin (ilustrační foto)

Plus

Ve čtvrtek 7. prosince byl zveřejněn termín voleb hlavy Ruské federace. Bude to v březnu příštího roku. Vladimir Putin ještě neřekl, zda bude kandidovat, ale v ruském veřejném prostoru se zatím nevyskytl jediný člověk, který by o Putinově účasti v prezidentském klání pochyboval.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ve čtvrtek sedmého prosince byl zveřejněn termín voleb hlavy Ruské federace. Bude to v březnu příštího roku. Vladimir Putin ještě neřekl, zda bude kandidovat, ale v ruském veřejném prostoru se zatím nevyskytl jediný člověk, který by o Putinově účasti v prezidentském klání pochyboval, o čemž se však důvodně pochybuje, je charakter tohoto happeningu, který čestnou soutěží rozhodně nebude. To by bylo proti pravidlům, která se v Putinově Rusku ustálil, a dokonce i fond boje proti korupci, což je z hlediska vůdcovského principu něco jako české ano. S tím rozdílem, že v čele nestojí Andrej Babiš, nýbrž Alexej Navalnyj a že Navalnyj na rozdíl od Babiše je ve vězení s nejpřísnějším režimem. Ve svém prohlášení k volbám uvedou nepochybně nás čeká parodie na volební proceduru a výsledky budou jako obvykle zfalšované. Navalného lidé ale jedním dechem dodali, že zahájili kampaň, která má zatlačit Putina do kouta a že uvítají, když jim na to budou lidé posílat peníze. Jakým způsobem chtějí Putina v situaci, kterou sami popsali, oslabit? Cituji, agitovat, vysvětlit, že jedna a 70 lety Putin, který vládne 24 let, nesmí zůstat u moci. Dalších šest let bude škodit Rusku. Musí pryč. Lidé z Navalného fondu kromě šéfa nejsou v emigraci. Zásadně se neúčastní akcí, které pořádají jiné oddíly.

  • Ruské exilové opozice ani se s žádnou z protiputinovské sil nechtějí spojovat. Z ciziny teď promluvil i k ruským voličům. Mimo jiné takto agitace je důležitější než hlasování. Hlasování nebude mít velký smysl, když se nikdo o vaší volbě nedozví. Ale tuto svou volbu obhájíte, když o ní budete vyprávět. Na okraj je třeba poznamenat, že v současném Rusku jsou lidé trestáni za méně významné prohřešky proti vládnoucí moci, než by bylo navrhované veřejné rozhlašování, že někdo nevolil Putina. Provolání Navalného lidí obsahuje přímé pokyny, co mají ruští voliči dělat. Svůj systém nazvali akt mašinou. Připomínal to akt propad, což je pojem známý z starší generaci v Česku. Říkalo se tak kdysi dávno oddělení propagandy a agitace ÚV KSČ. Navalného akt. Mašina vygenerovala hesla. Přesvědčit 10 lidí, aby hlasovali proti Putinovi je občanské my nebo pro každého. Osobní jednání je nejlepší způsob, jak přesvědčit člověka. Dobrovolnici každý den volají Rusům, dozvídají se, jaký mají názor a náladu, a pak je přesvědčují, aby hlasovali proti Putinovi. Jenom, vy tam scházíte. V provolání se píše také o pouliční agitaci a Navalného lidé v tom skutečně dosáhli pozoruhodného výsledku. Současně s vydáním tohoto apelu se v ruských městech objevily billboardy s nápisy Rusko šťastný nový rok a Rusko všechno se určitě podaří.

  • Kdyby chodec použil QR kód na billboardu, dostal by se na webovou stránku Rusko bez Putina. V Moskvě a Petrohradu úřady tyto billboardy bleskově odstranili.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají