Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Europoslanci jednali s ruskou opozicí

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Europoslanci jednali s ruskou opozicí
Někdejší ruský ropný magnát a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij

Plus

V pondělí 5. června a v úterý 6. června jednali europoslanci v bruselské budově Evropského parlamentu s početnou skupinou představitelů ruské opozice. Byla zastoupena především její exilová část, ale v utajení měli přijet i lidé z Ruska.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V pondělí pátého a v úterý šestého června jednali europoslanci v bruselské budově Evropského parlamentu s početnou skupinou představitelů ruské opozice. Byla zastoupena především její exilová část, ale v utajení měli přijet i lidé z Ruska. Jeden z nejvýznamnějších členů ruské opozice Michail Chodorkovskij výsledky shrnul s uspokojením. Evropský parlament přiznává nesmyslnost interakce s putinovským režimem a vidí v široké koalici zástupci ruské opozice podepsané pod Berlínskou deklarací kolektivního partnera v jednání a dialog mezi Evropským parlamentem a široce pojatou ruskou demokratickou opozicí bude pokračovat. Takto prezentován, vypadá výsledek setkání opravdu nadějně. Chce to ale upřesnit okolnosti a že vyzní v duchu proslulého rádia Jerevan. Za to nemůže autor, nýbrž faktický stav věci. Za prvé s ruskou opozici nejednou Evropský parlament. Akci zorganizovali čtyři europoslanci v čele s Větrovcem. Andrej už jsem Kuby Juliusem. Cíl, který tento bývalý litevský premiér na místě vytyčil, spočíval v tom, že čtyři poslanci za pomoci ruské opozice musí přesvědčit Evropu, že v Rusku bude bez jakýchkoliv pochyb vybudována demokracie. Argumenty, že tomu tak skutečně bude, ale na setkání nezazněly v té míře, aby měly váhu pro lidi, kteří mají opačný názor na vyhlídky demokracie v Rusku. Za druhé jako vždy v takových případech setkání ignorovala skupina Alexeje Navalného, která se rozhodla jít vlastní cestou mimo jakékoli koalice. Mluvit proto o široce pojaté opozici bylo poněkud přitažené za vlasy. A za třetí soubor jedinců, který v Bruselu zastupoval ruskou opozici, má totiž vadu, která ho nemůže učinit efektivním partnerem demokratického západu. Je bezzubý, potřebuje cizí berličky. Ukrajinu, aby za ni vyhrálo válku, západ, aby za ni vytyčil podmínky poválečnému Rusku, pak by se ozvali jako činitele připraveni tyto podmínky splnit. Na setkání zněla prohlášení, že postačí ruské obyvatelstvo přesvědčit, že demokracie je lepší než demokracie. Není jasné, kde berou řečníci tuto jistotu. Nic v Rusku nenasvědčuje, že by v zemi rostl zájem o demokracii, natož touha po ní. Následuje můj subjektivní názor, který vzešel ze zkušeností mnoha desetiletí. Většinová ruská společnost uznává jen hrubou sílu a přimět ji k poslušnosti může pouze situace, kdy se stane sama objektem hrubého nikoli, humánního nebo hybridního násilí. Pomlouvat. Tady máte příklad s šéfredaktor Moskvy Alexi výlety k tomu provozuje z ruského hlavního města kanál na YouTube, v němž se snaží debatovat s Rusy, kteří nejsou spokojeni se situací, ale v zemi zůstali. V uplynulém týdnu dostal do vysílání zprávu od posluchače, že v jejich škole žákyně 10. třídy, to je sedmnáctiletá slečna, řekla v hodině učiteli, že dalším ruským prezidentem bude samozřejmě Jevgenij Prigožin. To je ten krutý šéf Vagnerovců. Na dotaz, proč si to myslí, odpověděla všichni kolem to tvrdí.

Ostatní také poslouchají