Natura

Konec pesticidů na dohled? Ekologové vyzývají Evropskou unii k záchraně hmyzu i malých farmářů

Natura

Konec pesticidů na dohled? Ekologové vyzývají Evropskou unii k záchraně hmyzu i malých farmářů
Postřik pesticidy (ilustrační foto)

Plus

„Pesticidy jsou symbol celého průmyslového zemědělství. Nejsou jediným problémem, ale způsob hospodaření ve velkém je právě na pesticidech hodně závislý,“ tvrdí expert na zemědělství Hnutí Duha Martin Rexa. Aby změnila svůj přístup k zemědělské politice, vyzývá Evropskou unii iniciativa evropských ekologických organizací. Žádají větší podporu ekofarmářů, biodiverzity a omezení používání syntetických pesticidů.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Více než milion lidí po celé Evropě podpořilo svým podpisem výzvu zachraňme včely a farmáře. Iniciativa, za kterou stojí řada neziskových organizací, volá po omezení používání syntetických pesticidů, obnově biodiverzity a větší podpoře ekologických zemědělců. V Česku. Iniciativu zaštiťuje Hnutí DUHA a v dnešní na túře se na výzvu zaměříme a vysvětlíme, čeho chtějí ekologické organizace dosáhnout. Podíváme se také na to, jak se v dnešní krajině daří hmyzu, který je jedním ze základních kamenů biodiverzity na polích. A vysvětlíme, jestli mohou pomoci třeba i citlivě navržené budovy. Dobrý poslech přeje Ondřej Novák. Na tu iniciativa. Ta hra mě včely a farmáře, neboli se jí sen farmu vlastně vznikla jako snaha využít takový oficiální demokraticky nástroji, které EU má, to znamená evropskou občanskou iniciativu.

  • Vysvětluje expert na zemědělství Hnutí DUHA Martin Rexa.

  • A to je vlastně nástroj, který umožňuje jakýmkoli občanům EU se zapojit do vlastně rozhodování o věcech EU. Znamená nejenom skrze volené zástupce a podstatou toho je, že pokud ta iniciativa vlastně získá přes milion podpisů v celé EU, tak těmi požadavky se musí zabývat Evropská komise a zároveň pak i Evropský parlament. Tato stanice tím vlastně vznikla z popudu krize biodiverzity, ale celkové zemědělské krajiny. Zemědělství v EU a NATO právě reaguje. Zabilo jsem to vlastně přes 200 organizací z celé EU, ale vlastně v posledních týdnech zejména to podpořilo mnoho dalších organizací a celkově to podpořil přes 1150000 lidí. Co znamená? Vzal to ten milion a je to vlastně teprv sedm. A tato evropská občanská iniciativa, která uspěla v ČR, se nasbíralo skoro 10000 podpisů, přičemž vlastně těmi hlavními partnery bylo kromě Hnutí DUHA například asociaci místních potravinových iniciativ nebo pracovní společnost nás takový včelařů, ale podpořili tu iniciativu i pak další organizace.

Ostatní také poslouchají