Natura

Ekologická vozovna tramvají nebo brněnský lesopark vyhráli letošní Adapterra Awards

Natura

Ekologická vozovna tramvají nebo brněnský lesopark vyhráli letošní Adapterra Awards
Lesopark Čertova rokle, Brno-Lesná, mostek, lávka, podzim

Plus

Adapterra je slovní hříčka, ve které se ukrývají slova: přizpůsobení a země. Stejně se pak jmenuje celorepubliková soutěž, kterou už popáté vyhlásila ekologická Nadace Partnerství. Cílem je najít lidi, kteří vymysleli a uvedli v život systém opatření, která nás mají připravit na extrémní výkyvy počasí v podobě sucha, veder, náhlých změn teplot nebo bleskových povodní.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Adaptér a je slovní hříčka, v níž jsou schovaná slova přizpůsobení a země. Proto se tak jmenuje celorepubliková soutěž, kterou letos už popáté vyhlásila ekologická nadace partnerství. Cílem je najít lidi, kteří si mysleli a uvedli v život systém opatření, která nás mají připravit na extrémní výkyvy počasí v podobě sucha a veder, náhlých změn teplot nebo bleskových povodní. Takových projektů už v naší republice funguje poměrně hodně a mohou se stát inspirací pro každého z nás. Vítězové letošního ročníku soutěže adaptér a byly tento týden slavnostně vyhlášeni v Praze. A za některými z nich jsem se vypravila, abych zjistila, jak to dělají. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu.

  • A nejdřív se podíváme do Brna do nadace partnerství, která je naší největší a také nejstarší ekologickou nadací a sídlí v Otevřené zahradě pod Špilberkem. A tam najdeme muže, který má celou soutěž adaptérem v gesci. A my už se nacházíme úplně v centru moravské metropole a sedíme tedy s Martinem Anderem, odborníkem na adaptační řešení v rámci globální změny klimatu a pracuje v nadaci partnerství. Dobrý den. Dobrý den. Martine. My bychom měli nejprve posluchačům vysvětlit, co je adaptér a Edwardse za soutěž, protože ono tam nejde ani tak o tu soutěž, jako o takovou sbírku všemožných inspirací, nápadů a řešení, s níž mohou vlastně čerpat úplně všichni.

  • Přesně tak. Ta soutěž není cílem samo o sobě, ale to jakýmsi nástrojem šíření dobré praxe, šíření dobrých nápadů, protože skrze tu soutěž právě šíříme informaci o tom, že holt se nám to klima mění a že na to musíme nějakým způsobem reagovat.

Ostatní také poslouchají