Natura

Bytový dům 21. století? Nízkoenergetický, estetický, se zelenými střechami, stromy ve vnitrobloku a podporující mezilidské vztahy

Natura

Bytový dům 21. století? Nízkoenergetický, estetický, se zelenými střechami, stromy ve vnitrobloku a podporující mezilidské vztahy
Pohled z balkonu

Plus

Udržitelné pasivní domy mohou urbanisticky zapadat i do centra města. Tři takové s celkem 156 „zdravými byty“ vznikly na místě původního sídla České námořní plavby v pražských Strašnicích. Novostavba Green Port Strašnice vyhrála v kategorii Náš domov v 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards a zaujme využitím přírodních materiálů, zelenými střechami, množstvím zeleným ploch i komunitními prostory pro setkávání, odpočinek a městské zahradničení.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • U. Víte, co je to udržitelný developmentu? Je to výstavba bytových domů, kde jejich projektanti už od začátku myslí na to, že budeme čelit extrémnímu počasí v podobě skokových změn teplot, letních veder, bleskových povodní a náhlých ochlazení a s nimi spojenými zvýšenými nároky na spotřebu energií.

  • Ekologicky bydlet ale znamená také žít ve zdravém prostředí, nemít v bytě materiály uvolňující toxiny a zároveň neřešit věčné přehřívání nebo úniky tepla a hluk z okolí. Ekologické bydlení znamená i estetické prostředí v okolí domu a také zdravé mezilidské a sousedské vztahy. Tato kritéria ale ani vzdáleně nesplňují všechny novostavby. Proto se dnes snad už vypravíme na místo, které v soutěži adaptér a Airwars zvítězilo v kategorii náš domov. Je to udržitelný pasivní dům se 156 novými zdravými byty. Jmenuje se Green port neboli zelený přístav a najdete ho v pražských Strašnicích. Inspirativní poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají