Natura

Břízy už mají 1,5 metru. Tak rychlá obnova po požáru překvapila i mne, říká ředitel parku České Švýcarsko

Natura

Břízy už mají 1,5 metru. Tak rychlá obnova po požáru překvapila i mne, říká ředitel parku České Švýcarsko
Národní park České Švýcarsko rok po požáru

Plus

Mohutné skalní věže, brány, stěny, rokle a bludiště, monumentální pískovcová brána a na ně navázaný biotop. Pokud myslíte, že to vše najdete jen ve Spojených státech, jste na omylu – jde o relativně malé území o rozloze 80 kilometrů čtverečních na jihozápadě Šluknovského výběžku. Na Děčínsku, mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mohutné skalní věže, brány, stěny, rokle a bludiště, monumentální pískovcová brána a na to vše navázaný biotop. To všechno najdete na relativně malém území o rozloze 80 km čtverečních na jihozápadě Šluknovského výběžku na Děčínsku mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky. České Švýcarsko byla vždy lokalita mimořádně krásná, tajemná a mýtická a pro svou unikátnost se před 20 lety stala národním parkem. V posledních letech ale zažívá krušné časy. Extrémní nápor turistů. Shrnout cíle si kůrovcovou kalamitu a do toho všeho obrovský loňský požár, který letos před pár týdny následoval další, byť v mnohem menším rozsahu. Jak se České Švýcarsko ze všech pohrom vzpamatovává? Jak vypadá dnes, co o něm lidé zpravidla nevědí? A přijde po pověstných sedmi letech hubených. Sedm let tučných. O tom všem bude dnešní Natural přínosný. Poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

  • Tak milí posluchači a my vás skutečně zdravíme z Národního parku České Švýcarsko. Tady z té krásné, tajuplné a tajemné krajiny, kde je naším průvodcem šéf Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž. Dobrý den. Dobrý den. Ono to vypadá, pane řediteli, že v posledních letech České Švýcarsko stíhá jedno neštěstí za druhým. Tak to bylo těch sedm let strašných. A teď už přijde těch sedm let krásných, předpokládáme.

Ostatní také poslouchají