Leonardo Plus

Zjišťujeme, že i v bylinách jsou látky, které mohou mít nepříjemný vliv, přiznává farmaceut Havlíček

Leonardo Plus

Zjišťujeme, že i v bylinách jsou látky, které mohou mít nepříjemný vliv, přiznává farmaceut Havlíček
Stanislav Havlíček, kniha Syn Buvola

Plus

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Lékárník Stanislav Havlíček říká, že se setkává s odmítáním standardních léčiv, někteří pacienti nechtějí „jíst tu chemii“. „Účinné látky obsažené v bylinách jsou do určité míry zdraví prospěšné, ale některé obsahují stopové množství látek, které neprospívají. A jak se zlepšují analytické metody, tak dokážeme v některých bylinách najít i látky, o kterých jsme dřív ani nevěděli, že tam jsou,“ upozorňuje.
Andrea Skalická

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hostem Leonarda + je tedy lékárník Stanislav Havlíček, člen České lékarnické komory a její někdejší prezident. Vítejte ve studiu. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání. Jak často ho po vás lidé v lékárně chtějí? Bylinky po mně jako lékárníkovi u toho výdaje na recept spíš méně. Větší doménou jsou tyto žádosti utéct a Riggs s tím názvem volný prodej. Takže u našich kolegyň farmaceutických asistentek je to podstatně častější. My jako lékárníci se často setkáváme spíš s odmítáním těch standardních léčivých přípravků, takže většinou mě pacienti, kteří mají rádi tu přírodu, tak říkají, že nechtějí jíst tu chemii.

  • A ptají se po účincích těch bylinek, protože třeba když si člověk koupí čaj, ať už v lékárně nebo třeba potravin a kdekoli tam většinou jenom letmý popis nebo popis toho, jak se ten čaj vaří, ale jaké má účinky, tam většinou nebývá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají