Leonardo Plus

Zeleň na „Kulaťáku“ zůstane. V nové zástavbě budou obchody, kavárny i kultura, popisuje architektka

Leonardo Plus

Zeleň na „Kulaťáku“ zůstane. V nové zástavbě budou obchody, kavárny i kultura, popisuje architektka
Ptačí pohled na dostavbu 4. kvadrantu, tým 20: Benthem Crouwel Architects (NL) + OVA (ČR)

Plus

Vítězné náměstí bylo navrženo před sto lety. Projekt architekta Antonína Engela na zástavbu Dejvic se datuje do roku 1924. Ústředním bodem mělo být kruhové náměstí, kterému se začalo říkat „Kulaťák“. Původně měl uprostřed plochy stát obelisk, dnes jím projíždí tramvaje. Náměstí ovšem čeká proměna. „Ke stoletému výročí si tato část nadělí novou zástavbu na bázi konceptu profesora Engela,“ říká architektka Zuzana Pešková z ČVUT.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nejvíc určuje a podmiňuje podobu současné české architektury a jak bude vypadat v budoucnu. Jaké má postavení v evropském a světovém kontextu. A existují ještě dnes podobně velká jména jako Gočár, Kotěra nebo Karfík, která ovlivňovala podobu naší země na začátku minulého století. Jaký význam má v současné architektuře ekologie a udržitelnost? Do jaké míry se projevují módní trendy a genderová problematika? To vše dnes rozebereme s mladou architektku, která získala profesuru ještě před svými čtyřicátinami a dnes učí architekturu na ČVUT. A vydáme se do té části Prahy, kterou znají i mimopražští, jelikož ji nemohou minout při svých cestách na letiště. S prof. Zuzanou Plíškovou se právě tam pokusíme na názorných příkladech ukázat a také odpovědět na otázku, kam se současná tuzemská architektura ubírá. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • Tak milí posluchači, my vás srdečně zdravíme z Prahy šest. Nacházíme se na vítězném náměstí a je tady se mnou i naše dnešní průvodkyně světem moderní architektury a vlastně i architektury budoucnosti. K prof. Zuzana Pešková. Dobrý den. Dobrý den. Paní profesorko, vy jste říkala, že si tady můžeme na relativně malé ploše ukázat hned několik nových trendů, nových staveb, které nám vlastně tak krásně dokreslí to naše dnešní povídání. Ale ještě než si je začneme popisovat, řekněte mi, co vlastně ovlivňuje současnou architekturu a styl stavění nejvíc? Lišíme my se nějak od zbytku světa zbytku Evropy? Má architektura v současné době vůbec nějaká omezení, nějaké momenty, které ji výrazně ovlivňují? Svět?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu