Leonardo Plus

Svaly, které pomáhají hmyzu létat, pracují jako samopal – jeden nervový vzruch vyvolá mnoho stahů, říká biolog Petr

Leonardo Plus

Svaly, které pomáhají hmyzu létat, pracují jako samopal – jeden nervový vzruch vyvolá mnoho stahů, říká biolog Petr
Octomilka

Plus

Člověk může nejen ptákům závidět schopnost létat, protože přinejmenším stejný obdiv zaslouží hmyz. O jeho leteckých dovednostech vypráví host Leonarda Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Létání je proces, při kterém se objektem vznáší ve vzduchu. My lidé můžeme létat pouze s pomocí speciálních zařízení, jakými jsou letadla, vrtulníky, kluzáky nebo různá vznášedla. Ovšem jinak jsme k létání zoufale evolučně nevybaveni. Přitom existuje velká skupina obratlovců, která umí létat dokonale. A to jsou ptáci. Létají dokonce i někteří savci, například netopýři. Suverénně nejdokonalejšími letci jsou ale zástupci kmene členovců, kteří mají tělo rozdělené do tří částí, složené oči a tykadla. Souhrnně jim říkáme hmyz a jde o nejrůznorodějších skupinu živočichů na planetě. Navíc i hmyzí reprezentanti obývají na rozdíl od nás velmi dlouho. Proto se dnes s mým hostem, biologem a genetikem prof. Jaroslavem Petrem, vypravíme do světa hmyzího létání. A vaší průvodkyní bude Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • A prof. Jaroslava Petra už vítám ve studiu. Dobrý den, pane profesore. Dobrý den. My už jsme společně probírali v našich předchozích toulkách zvířata a jejich zvláštní způsoby lokomoce. Bavili jsme se o zvířatech, která z Karáčí, zvířatech, která se plazí, ale paradoxně jsme se ještě vůbec nedostali ke zvířatům, která se přesouvají pomocí anebo prostřednictvím létání. Také na ty by měla přijít řeč dnes.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají