Leonardo Plus

Kolik chutí je schopen rozlišit člověk a proč přišel o část čichu?

Leonardo Plus

Kolik chutí je schopen rozlišit člověk a proč přišel o část čichu?
Leonardo Plus

Plus

Jak na vůně a pachy reagují zvířata a rostliny. Jak feromony mění psychiku a co ovlivňuje zvířecí orientaci. Moderuje Markéta Ševčíková.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kolik vůní je schopen rozlišit lidský nos a proč jsme o některé čichové buňky přišli? Jak dokáží ryby najít cestu v rozbouřených vodách a ptáci uvnitř vzdušných proudů a která chuť pobláznila lidstvo natolik, že změnila chod dějin, politiky i ekonomiky. O tom všem v dnešním speciálním Leonardo +. O lidské i zvířecí chuti a čichu i orientaci s biologem prof. Jaroslavem Petrem. Přínosný poslech přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo plus.

  • Naše zhlédnutí do problematiky lidských i zvířecích smyslu. Dnes začneme chutí, protože tento smysl my lidé vnímáme jako nejlibější. Je totiž spojen s našimi nejoblíbenějšími činnostmi jídlem a sexem. Chuti nám umožňuje jediný orgán jazyk. Její vyhodnocování je pak záležitostí mozkových center. Díky jazyku a mozku popsal. Čtvero základních chutí, tedy sladkou, slanou, kyselou, hořkou, už Aristoteles. V nedávné historii k nim přibyla chuť pátá s exoticky znějícím názvem u mami. Čím je podle prof. Jaroslava Petra chuť u mámy charakteristická?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají