Leonardo Plus

Bakterie rezistentní na antibiotika? (Asi) máme novou zbraň − bakteriofág

Leonardo Plus

Bakterie rezistentní na antibiotika? (Asi) máme novou zbraň − bakteriofág
Výzkum antibiotik - testování jejich účinnosti proti různým patogenům (ilustrační foto)

Plus

Bakteriofágy jsou nejpočetnější a nejrozšířenější organismus na planetě Zemi. I když se na ně trochu pozapomnělo, v budoucnu by mohly zachránit lidstvo od infekčních nemocí a to účinněji a spolehlivěji než většina antibiotik.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Který zástupce živočišné říše je na planetě nejpočetnější a nejrozšířenější? Který organismus by mohl v budoucnu zachránit lidstvo pod infekčních nemocí? A co je účinnější a spolehlivější než většina antibiotik. Po tom všem bude dnešní vědecké Leonardo + s jaderným chemikem a mikrobiologem Milanem buňky. A tou přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo plus.

  • Dnes bychom mohli, milí posluchači, začít hádankou, kterých živý tvor je na naší planetě nejpočetnější a nejrozšířenější. Pokud hádáte, že bakterie netrefili jste. Přesto onen tvor s bakteriemi úzce souvisí a dokonce se i podobně jmenuje. Nejpočetnějšími a nejrozšířenějšími zástupci živočišné říše na zeměkouli jsou totiž bakteriofágy. Viry, které usmrcují bakterie, jsou tak malé, že je odhalí jen elektronový mikroskop a jsou všude tam, kde žijí i příslušné bakterie, který v půdě, zvířatech i v nás. A přesto nejsou bakteriofágy nebezpečné ani pro rostliny, ani pro živočichy, ani pro člověka. Víme o nich už je relativně dlouho, ale dlouho se o nich nemluvilo. Svou velkou renesanci zažívají až teď. Nedaří se totiž zastavit šíření infekčních nemocí. Bakterie, které nemoci způsobují, jsou stále odolnější a předpokládá se, že většina antibiotik bude za několik generací zcela neúčinná. To ovšem neznamená, že lidstvo musí vymřít. Bakteriofágy totiž už dnes dokáží vyléčit i takové nemoci, jako je tyfus a cholera, ale i diabetickou nohu, proleženiny, žaludeční vředy a záněty močových cest. Dnes se proto s naším průvodcem, původně jaderným chemikem, kterých se přesunul do oblasti mikrobiologie a medicíny Milanem baňatou vnoříme do hájemství bakteriofágů neboli v Haagu a řekneme si, co všechno dokáží a proč je dobré o nich vědět.

Více z pořadu