Laboratoř

Střet s infekcí z vesmíru by naší imunitě dělal potíže, varují vědci

Laboratoř

Střet s infekcí z vesmíru by naší imunitě dělal potíže, varují vědci
Astronaut

Plus

Život možná existuje i mimo planetu Zemi. Nejčastěji vědci hledají stopy po bakteriích, které zvládají i život v extrémních podmínkách. Nová studie ale naznačuje, že náš imunitní systém zatím není na případné setkání s mimozemskou infekcí připraven. Bude důležité chránit zdraví týmů, které se chystají hledat stopy života na Marsu, Venuši nebo na měsících Jupitera.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak je to u zvířat s rozpoznáváním tváří? Co jim pomáhá orientovat se podle magnetického pole Země a jak by se dokázala ubránit nákaze z vesmíru? To jsou náměty, které jsem vybrala pro náš pořad vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Vítám v našem dnešním pořadu zoologa Miloše Anděry. Dobrý den. Jana Pačese, biochemik a molekulárního genetika. Dobrý den a Andreu Černou herečku. Dobrý den. Příjemný poslech vám všem. Už čerstvě vylíhnuté želvy, ty budou předmětem naší první debaty. Se orientuji ve směru, kde vidí tváře, anebo i objekty, které tváře připomínají. Přišli na to vědci z Londýna a trend a s jejich sledování 146 mladých želv pěti různých druhů plyne, že se takto chovají v 70 % situací. Vědce to překvapilo zvláště proto, že želvy nejsou společenské, jiným želvám se vyhýbají a nemají rodičovskou péči. Pan doktor Anděla nám připomněl jeden velmi klasický pokus z dějin biologie, a sice pokus Konrada Lorenze. Prosím, přibližte ho.

Ostatní také poslouchají