Laboratoř

Potřebujeme je kvůli zdravé půdě, škodí jim ale klimatická změna. Členovci se zmenšují, varují vědci

Laboratoř

Potřebujeme je kvůli zdravé půdě, škodí jim ale klimatická změna. Členovci se zmenšují, varují vědci
Půda - pěstování plodin

Plus

Půdní členovci rozkládají rostlinnou hmotu. Obohacují půdu o živiny a tím ji udržují zdravou. Kvůli klimatické změně se ale postupně zmenšují a kvůli zemědělství jich ubývá. Němečtí badatelé zjistili, že tomu nedokáže zabránit ani návrat k ekologickému hospodaření.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč se půdní živočichové zmenšují? Kde na světě jich známe málo a jak se snaží věci vyzrát na časté škůdce ze skleníků třásněnky? Tomu věnujeme dnešní pořad. U jeho poslechu vás vítá Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Pozvání do dnešní laboratoře přijaly po dni biolog Ladislav Miko. Dobrý den. Dobrý den. Viktor Žárský je buněčný biolog a také rostlinný fyziolog. Vítejte. Dobrý den. Lukáš Burian je herec. Vítám vás. Dobrý den. Malý podnik. Živočichové, kteří rozkládají rostlinnou hmotu, obohacují půdu o živiny a tím i udržují zdravou, řekněme v kondici. Kvůli klimatické změně se ale bohužel organismy, které žijí v půdě, zmenšují a kvůli intenzivnímu zemědělství ubývají. Němečtí badatelé zjistili, že pokud budou tyto trendy jsou běžně, tak je nedokáže zbrzdit ani ekologické zemědělství. To zmenšování se týká členovců. Prof. Žárský má slovo.

Ostatní také poslouchají