Jak to vidí...

Genetik Pačes: Jejich výzkum původně nikoho nezajímal. Teď za vývoj mRNA vakcín získali Nobelovu cenu

Jak to vidí...

Genetik Pačes: Jejich výzkum původně nikoho nezajímal. Teď za vývoj mRNA vakcín získali Nobelovu cenu
ilustrační foto

Dvojka

Výzkum maďarské biochemičky Katalin Karikó a amerického imunologa Drew Weissmana v oblasti interakce mRNA s imunitním systémem původně nezajímal grantové agentury, mateřské ústavy ani prestižní vědecké časopisy. „Oni se ale nevzdali a navzdory překážkám na rozdíl od jiných vědců výzkum dokončili,“ poznamenává k nobelistům genetik Jan Pačes. O jak přelomový objev šlo? A může v budoucnu pomoct i v boji s rakovinou?
Jan Pačes, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • U deváté. Příjemný dobrý den přeje Zita Senková. Je tady pravidelný čas na rozhovor v souvislostech. Hostem dnešního vydání. Jak to vidí Jan Pačes, molekulární genetik z Akademie věd? Buďte vítán. Dobrý den. Dobrý den. Probereme zejména objevy i životní příběh letošních laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu. A zajímat mě bude také například i to, co víme o nové variantě COVIDu. Přeji nerušený poslech.

  • Biochemička maďarského původu Katalin Karikou a americký imunolog dříve Wiseman jsou letošními laureáty Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. Vědci se zásadním způsobem zasloužili o objevy vedoucí k vývoji mRNA vakcín. Ty objevy se konkrétně týkají modifikací nukleotidových bází, které umožnily vývoj účinných mRNA vakcín proti nemoci COVID-19. Jsou to, pane Pačesi, převratné objevy? Dalo se to čekat?

Více z pořadu