Laboratoř

Houba, která žije všude na světě, umí vyčistit půdu i vodu od rtuti

Laboratoř

Houba, která žije všude na světě, umí vyčistit půdu i vodu od rtuti
rtuť, mercury mine, rtuťový důl, těžba, ilustrační

Plus

Běžná mikroskopická houba dokáže odstraňovat toxickou formu rtuti z půdy v okolí kořenů zemědělských plodin. Rostliny, v tomto případě kukuřice, díky ní přežily. V pokusu vědců z Marylandu houba dokonce zvládla vytáhnout škodlivou formu rtuti i ze slané a sladké vody.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Tentokrát nebude řeč o houbě, která čistí půdu. O to rtuti. Také budeme mluvit o tom, co přispívá k odolnosti, že Hlušek nehostinném prostředí a o tom, zda můžou, anebo ne přehrady přispět k udržitelnému zemědělství. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Pozvání do pořadu přijali dva odborníci na životní prostředí. Ladislav Miko, který je také po dni biolog. Dobrý den. Dobrý den. A Petra Inemanová, která se také věnuje enviromentální mikrobiologii. Dobrý den. A naším spolu debatérem dnes bude herec a režisér.

Více z pořadu