Laboratoř

Dlouhověkost souvisí s aktivitou nervových buněk v mozku

Laboratoř

Dlouhověkost souvisí s aktivitou nervových buněk v mozku
Starší žena si užívá slunce

Plus

To, jestli máme dlouhý, nebo krátký život, souvisí s aktivitou nervových buněk v našem mozku. Plyne to ze studie z Harvardu. V náš prospěch hraje zřejmě protein REST, o kterém se vědělo, že chrání stárnoucí mozek před demencí. Život nám nejspíš prodlužuje tím, že aktivitu neuronů tlumí.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítám vás po řadu vědců a umělců. Jak činnost neuronů souvisí s dlouhověkostí? Jak dávné je u živočichů skupinové chování a co všechno usnadňuje rozmnožování hmyzu? To jsou náměty, kterým se budeme věnovat v dnešní rozhlasové laboratoři. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Kolem stolu v rozhlasové laboratoři dnes usedli na euro bioložka Tereza Nekovářová. Dobrý den. Etolog a antropolog Jan Havlíček. Dobrý den. A herečka Zuzana Vejvodová. Dobrý den. Vítám vás srdečně všechny. A první téma, kterému se chci věnovat, je otázka, jak může aktivita nervového systému ovlivnit to, zda máme dlouhý nebo krátký život. Vyšší aktivita neuronů souvisí s kratší délkou dožití. Zjistili to vědci z Harvardu. Tu aktivitu neuronů zřejmě potlačuje protein, kterému vědci říkají rest a o němž se vědělo, že chrání stárnoucí mozek před demencí. V jádru mozkových buněk stoletých lidí věci našli mnohem víc těchto proteinů než u lidí, kteří zemřeli v 70 nebo 80. Já si to představuji tak, že tam máme nějaký teda proteiny zabudované do stavby.

Ostatní také poslouchají