Leonardo Plus

Potřebujeme zavést informační psychohygienu. Často máme informace „odněkud“, soudí neurovědec Ježek

Leonardo Plus

Potřebujeme zavést informační psychohygienu. Často máme informace „odněkud“, soudí neurovědec Ježek
Mozek

Plus

Co je to paměť a jak vznikají naše vzpomínky? Nejen o tom, jak funguje lidský mozek, hovořil v Leonardu Plus neurovědec Karel Ježek.
Martin Srb

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Paměti je životně důležitá nejenom pro člověka, ale pro přežití snad každého organismu. A přece si kolikrát stěžujeme, že nás anebo ty druhé okolo nás trápí špatná paměť. I v příštích chvílích proto budeme mluvit o tom, jak paměť funguje v lidském mozku, jak se vytvářejí paměťové stopy, kdy nás paměť může klamat a jestli je možné paměť také měnit, zlepšovat nebo manipulovat. Našim vědeckým hostem je neurovědec Karel Ježek. Dobrý den. Dobrý den a dobrý poslech ČRo Plus přeje Martin Srb.

  • Leonardo plus.

  • Doktor Karel Ježek působí v biomedicínském centru plzeňské lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Tuto fakultu také vystudoval, ale mezitím působil sedm let na univerzitě v Trondheimu. V týmu, který vedou, mají Brit a Edvard Moserovi, kteří jsou nositelé Nobelovy ceny za lékařství. V současnosti tedy působíte opět v Plzni a vaším vědeckým zájmem je paměť u živých buněk živých organismů. Kdybych to řekl úplně velice stručně.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají