Laboratoř

Čekal se průlom v módním průmyslu. Bundy nebo kabelky z mikrobiální celulózy se ale zatím moc neosvědčily

Laboratoř

Čekal se průlom v módním průmyslu. Bundy nebo kabelky z mikrobiální celulózy se ale zatím moc neosvědčily
Opravdu šaty dělají člověka?

Plus

Bakterie z biologického odpadu mikrobiologové naučili produkovat celulózu. Z ní nechali vyrobit oblečení, třeba bundy nebo kabelky. Na širší uplatnění ve výrobě textilu to ale zatím nevypadá. Postup od vývoje k výrobě ve velkém by se protáhl třeba na 15 let.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Můžou bakterie způsobit nový průlom módním průmyslu? Jak vypadá oblečení, které reaguje na teplotní změny a jak sucho přispělo k popularitě skateboardu. Tak takto trochu netypická témata jsem vybrala pro dnešní pořad. Příjemný poslech přeje a Tina Mašková laboratoř.

  • Mám toto odborníky, kteří každý z jiného nebo každá z jiného úhlu pohledu se věnuji tématice udržitelnosti životního prostředí. Petra Inemanová je chemička, která se dlouhodobě specializuje a otázky životního prostředí. Dobrý den. Rosaria Haškovcová je inflace dcerka, která se v rámci studia věnuje environmentální politice. Týden. Ladislav Miko je biolog, jehož doménou je životní prostředí už vlastně několik desítek let.

  • Srdečně vítám. Děkuji za pozvání. Hezký den.

Ostatní také poslouchají