Jak to vidí...

V ekologickém přístupu k cestování máme stále co dohánět, říká pedagožka z Katedry cestovního ruchu

Jak to vidí...

V ekologickém přístupu k cestování máme stále co dohánět, říká pedagožka z Katedry cestovního ruchu
Prázdniny, dovolená, cestování

Dvojka

Pandemie covidu, válečný konflikt na Ukrajině, klimatická krize. S čím vším se dnes turismus potýká? Jak je na tom Česká republika v porovnání s jinými zeměmi? O tom hovoří Nora Dolanská – pedagožka z Katedry cestovního ruchu Metropolitní univerzity a bývalá ředitelka Prague CityTourism a CzechTourism ve Vídni. Se Zitou Senkovou se dotkly také výsledků soutěže o Evropské město kultury 2028 a možností propagace České republiky na Expu v Ósace v roce 2025.
Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Metropole Praha nemá o návštěvníky. Nouzi. Včera přivítala hosty mimořádného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, prezidenta země, kterou Rusko napadlo před 499 dny. Po včerejším setkání se svým českým protějškem Petrem Pavlem se Volodymyr Zelenskyj dnes postupně setká se všemi vrcholnými ústavními činiteli českého státu za loňský už včera poděkoval ČR za pomoc, kterou dosud poskytla Ukrajincům. Varoval také před ruskou propagandou. Paní Dolanská, jak vy se díváte na tuto návštěvu? Nakolik jak je významná pro česko-ukrajinské vztahy?

  • Tak já si myslím, že je za prvé moc dobře, že už i pan prezident Zelenský.

  • Vyjíždí do různých zemí, že má šanci v podstatě jezdit a v lze se vracet do své země. Pamatuje ještě dobu, kdy vlastně musel sedět ve svém sídle nebo v bunkru do konce a on-line vlastně jaksi hovořil na různých konferencích Jan a hrozně přeji, aby se dneska podíval i trochu po Praze, aby se podíval na ty krásná místa, která tady máme. Třeba mu to osvěží a jako ulehčí možná třeba okamžitou situaci. Každopádně pro cestovní ruch ta situace na Ukrajině není dobrá. Pochopitelně každý válečný konflikt prostě cestovní ruch trošku ničí a omezuje. Mě třeba hrozně líto města Lvov, který nedávno zrovna byl jaksi cílem ostřelování. A protože Lvov je na seznamu památek UNESCO na Ukrajině, tak si myslím, že je velká škoda, že právě tato místa také dostávají ty zásahy a že se vlastně ničí ty historické přesně tak. Válka si vyžádala a vlastně žádná bohužel stále nejenom mnoho lidských obětí uprchlíků ale také zasáhla i významné památky. Jak je na tom vlastně Ukrajina, co se týče tohoto kulturního dědictví?

Více z pořadu