Jak to vidí...

Politický geograf Romancov: Volby mají být svobodné, soutěživé a spravedlivé. To Rusko za svou historii nezažilo ani jednou

Jak to vidí...

Politický geograf Romancov: Volby mají být svobodné, soutěživé a spravedlivé. To Rusko za svou historii nezažilo ani jednou
Prezidentské volby v Rusku

Dvojka

Co hlasování Rusů v prezidentských volbách vypovědělo o režimu federace? Může se v tomto případě vůbec hovořit o možnosti volby? A jak by vypadal mír podle Moskvy? Na otázky odpovídá Michael Romancov, politický geograf z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.
Michael Romancov, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Občané Ruské federace odvolili. Jednasedmdesátiletý Vladimir Putin získal podle ruské Ústřední volební komise 87 % hlasů, což je více než 10 % než v roce 2018. Kreml se raduje z rekordního vítězství i voličské účasti, která přesáhla 74 %. Pane Romancove, jak vy to čtete? Jaké poselství volby vyslaly? Kromě toho, že u moci Vladimir Putin evidentně zůstane déle než například Stalin?

  • Já myslím, že já to začnu s dovolením od konce té vaší otázky nebo toho úvodního exploze. U moci zůstane Vladimir Putin pravděpodobně déle než Stalin. Ale přece jenom je to smrtelná bytost lidská. Tak možná jsi něco do té doby stane. Ale nepředbíhejme událostem a zejména jaksi neupínejme se k planým, k planým nadějím. Čili s největší pravděpodobností Vladimir Putin zůstane u moci nadále. To je to, co je podstatné pro Rusko, co je podstatné pro nás. Nestalo se tak díky volbám. Volby z definice znamenají možnost si vybrat. Rusové žádnou možnost si vybrat neměli. Volby, pokud mají fungovat tak, jak fungují volby u nás, tak mají. Musí být svobodné, musí být soutěživé a musí být spravedlivé. Rusko takto nastavené volby nezažilo ani jednou. To není věc, která se týká až teď Vladimira Putina.

  • Nikdy v minulosti, nikdy v minulosti vlastně nezažilo volby, které by stoprocentně splňovaly všechny tři tyto záležitosti najednou. Pravděpodobně ty nejsvobodnější volby, které v Rusku byly, byly ty, které se konaly ještě za Gorbačova. To znamená to, když vznikal tzv. sjezd lidových poslanců a potom ty volby v tom post Gorbačov. Jak si Rusku po rozpadu Sovětského svazu tak dlouhou dobu poměrně, řekněme po celé jel synovské a ještě na začátku Putinova období, tak nepochybně byly soutěživé, protože jaksi do té soutěže se mohl jaksi v uvozovkách přihlásit víceméně kdokoliv už ale nebyly spravedlivé. A pokud jde o tu svobodu, tak ta se postupně utahovala. Ale řekněme, že za Jelcina byly jak soutěživé, tak víceméně svobodné, pouze v uvozovkách pouze nebyly spravedlivé. A za Putina, že to potom zhoršuje, zhoršuje, zhoršuje. Až teda máme tu současnou situaci, kdy to není ani svobodné, ani soutěživé, ani spravedlivé.

Více z pořadu