Dvacet minut Radiožurnálu

Kreml ve volbách potřebuje dokázat, že je Putin milován. Protesty neumožňuje, říká politolog Svoboda

Dvacet minut Radiožurnálu

Kreml ve volbách potřebuje dokázat, že je Putin milován. Protesty neumožňuje, říká politolog Svoboda
politolog Karel Svoboda

Radiožurnál

Výsledek ruských prezidentských voleb se zdá být předem daný. Jak samotné hlasování probíhá? Nutí úřady hlasovat i obyvatele okupovaných ukrajinských území? A v jakém stavu je ruská ekonomika? Vladimír Kroc se ptal Karla Svobody, odborníka na Rusko z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Výsledek ruských prezidentských voleb se zdá být předem daný. Jak samotné hlasování probíhá? Nutí úřady hlasovat i obyvatelé okupovaných ukrajinských území? V jakém stavu je ruská ekonomika?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes politolog Karel Svoboda z katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Dobrý den. Dobrý den. Rozhovor natáčíme v 11 hodin. Šéf Evropské rady Charles Michel dnes ironicky poblahopřálo ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení. Ačkoliv volby teprve začaly a potrvají do neděle, získal by Putin další prezidentský mandát, kdyby volby byly demokratické a nebyly nějak zmanipulované.

  • Takto je. Jedna věc je, že by volby byly nebo nebyly demokratické. Druhá věc je, že celé to prostředí není demokratické. Jestliže celý stát funguje na podporu jediného kandidáta Vladimira Putina, tak vlastně to, že se pak odehrají volby, které formálně vypadají dobře, tak vlastně nehraje až zas takovou roli. Jiná věc je ta, že pokud by ty volby probíhaly standardně, ze standardní volební kampaní a se standardní my, řekněme postupy kritizujícími prezidenta. Takže by určitě nezískal tolik %, jako získat získá. V současné době je to prostě naprosto pokřivený obraz, který nemá šanci vlastně říct co Rusku nic.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají