Jak to vidí...

Novinář Eduard Freisler: Na sever do země zaslíbené. Příliv migrantů z Latinské Ameriky může Spojené státy rozbít

Jak to vidí...

Novinář Eduard Freisler: Na sever do země zaslíbené. Příliv migrantů z Latinské Ameriky může Spojené státy rozbít
Migranti na mexicko-americké hranici u Ciudad Juarez

Dvojka

Hranice mezi Spojenými státy americkými a Mexikem je migrační trasou s největším počtem úmrtí na světě. Přesto se do země zaslíbené dlouhodobě snaží dostat stovky tisíc lidí ze Střední a Jižní Ameriky. Co je k tomu vede? A proč USA změnily postoj k Venezuele? Novinář Eduard Freisler v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč jsou na Kubě pohonné hmoty hlavně pro turisty, i to, jak vypadá vláda gangů v Ekvádoru.
Eduard Freisler, Jan Burda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Půl deváté. V příští necelé půlhodince se vypravíme napříč jihoamerickým kontinentem a zastavíme se v několika zemích, kde vývoj místních událostí překračuje hranice regionu a pro nás vzdáleného kontinentu, o kterém se běžně tolik nemluví. Latinskou Jižní Ameriku v roce 2023 nám přiblíží kolega ze zahraniční redakce Eduard Freisler. Vítám vás. Hezký den. Dobrý den. Doplním, že jste autorem knihy o Venezuele, která má nominaci nebo měla nominaci Magnesie Literu za publicistiku. Jako novinář jste působil ve Spojených státech, ale právě také ve Venezuele nebo na Kubě. K poslechu zve také Jan Burda.

  • Co se děje v Jižní Americe, co bychom měli vědět? To je téma našeho, řekněme v nadsázce trochu přeletu nad tímto regionem. Začneme, a ne náhodou, ale s dovolením, víc na severu na hranicích Mexika a Spojených států amerických. Tuto hranici se totiž neustále snaží překonat desítky, stovky 1000 lidí. Hranice mezi Spojenými státy a Mexikem je navíc jsem migrační trasou s největším počtem úmrtí na světě. To v polovině září oznámila ve Švýcarsku Mezinárodní organizace pro migraci. Proč se vlastně tolik lidí ze Střední a Jižní Ameriky snaží dlouhodobě dostat do Spojených států?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají