Laboratoř

Americké diplomaty na Kubě trápil cvrček. Vědci to odhalili z nahrávky z ambasády

Laboratoř

Americké diplomaty na Kubě trápil cvrček. Vědci to odhalili z nahrávky z ambasády
Americká ambasáda v Havaně

Plus

Ambasádu USA na Kubě přes dva roky trápí nepříjemné vysokofrekvenční zvuky v jejích prostorách. Řada diplomatů měla kvůli nim zdravotní problémy. Vědci teď z nahrávek zjistili, že daný zvuk vydává jeden druh cvrčka z Karibiku.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je tu opět pořad vědců a herců. Netradiční týdeník, něž mám. Přibližujeme novinky zvláště z biologie. Hlavní slovo bude mít ochrana přírody a také akustika. Povíme vám, proč je mimořádně důležité slyšet zvuky lesa, jak těžaři komplikují život chřestýšům. A dozvíte se, čím cvrčci vystrašili diplomaty. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Převažují zoologická témata. Čili mým hostem je dnes zoolog Evžen Kůs. Dobrý den. Mám tu Fatimu Cvrčkovou, která je rovněž bioložka. Dobrý den. A také Otakara Brouska, herce. Hezký den. Vítám vás všechny. Mezinárodní tým vědců v čele s českou tropickou ekoložkou Zuzanou Burianovou. Sprint z Novy univerzity doložil, jak důležité jsou záznamy zvuků lesa. Podle studie v časopise sci-fi, že ten poslech zvuku pomoci chránit přírodu účinněji a levněji, protože z nahrávek se dá na počítači vyhodnotit široké spektrum zvuků, ať je vydávají zvířata nebo člověk, i když se nahrávají ze vzdálenosti několika set m. Výsledkem studie je velké množství ekologických dat získaných v krátké době. Jedním z příkladů, který vědci uvádějí, tedy kde by to mohlo pomoci, je kontrola odlesnění v tropech. Firmy, které slibují, že se mýlil, se nedotknou, totiž nikdy podvádějí a satelitní snímky nedokážou odhalit místa, kde hoří, kde probíhá nadměrný lov zvířat nebo invaze exotických druhů. Podněty Fatimy co člověk této studii?

  • Vždycky si člověk dělá malinké naděje, že taková první autorka článku ve špičkovém světovém časopise českého původu by třeba mohla být naše bývalá studentka. Není to naše bývalá studentka, protože již od Bc. studovala teda v zahraničí na špičkových školách, ale všimla jsem si, čím ona se zabývá. A jsou to velice zajímavé věci, které mají společného jmenovatele jednak tu ekologii a jednak taky velice zajímavý způsob práce s velkoobjemovými daty, že ona kromě této studie někdy koncem loňského roku publikovala jinou studii, která se zabývá otázkou, jestli se skutečně upadá zájem o ochranu přírody tak, jak někteří, řekněme škarohlídi někdy tvrdí, takže analyzovala data z Google, trend realizované velice sofistikovaným způsobem a dospěla k tomu, že ten zájem neupadá a že jako jiná témata vlastně příbuzná, třeba tu přímo ochranu třeba tropických ekosystému nepřeválcovává.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají