Jak to vidí...

Molekulární genetik Pačes: Léčba černého kašle je dobrá a úmrtí jen výjimečná. Riziko představuje pro neočkovaná miminka

Jak to vidí...

Molekulární genetik Pačes: Léčba černého kašle je dobrá a úmrtí jen výjimečná. Riziko představuje pro neočkovaná miminka
kašel , černý kašel , nemoc , choroba , rýma , nákaza

Dvojka

S čím souvisí nárůst infekčních onemocnění, které jsme považovali za vymýcené? V dnešním pořadu Jak to vidí… odpovídá molekulární genetik Jan Pačes z Akademie věd České republiky. Vysvětlí také, co jsou skákavé geny, jaké mají vliv na náš mozek a proč lidem během vývoje zmizel ocásek.
Jan Pačes, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česku zemřel druhý člověk nakažený černým kašlem. Pacientce bylo 84 let a měla i další zdravotní potíže. Jak dále uvedl Státní zdravotní ústav, za týden přibylo přes 1150 nových případů a od začátku roku je jich už 4253. Ten počet případů černého kašle v naší republice jsou vlastně mě nejvyšší od 60. let minulého století. Pane Pačesi, co si o tom myslíte? Co vše zatím všechno je? S čím vším to souvisí, podle vás?

  • No, to samozřejmě bychom všichni rádi věděli, ale u některých těch vlivech víme, víme jenom, jak moc jsou důležité. Opravdu ten nárůst je veliký a je hlavně hodně nečekaný. To, že letos asi přijde nějaká drobná vlna toho černého kašle. To se předpokládalo. On tady naposledy byla třeba 2014. Není to tak, že by ten černý kašel se tady vůbec nevyskytoval, ale to množství je velké a ty odhady ještě před měsícem a půl byli, že to bude 4000. Za rok to možná bude dvojnásobek. A to je opravdu hodně.

  • Ministr zdravotnictví pan Válek kvůli rostoucímu počtu těch případů černého kašle před pár dny navrhl přeočkovat děti a seniory. Byla by to cesta správným směrem?

Více z pořadu