Jak to bylo doopravdy

Spiknutí Omladiny proti císaři Františku Josefovi? Byla to jen neorganizovaná skupinka mladých vlastenců, vysvětluje historik

Jak to bylo doopravdy

Spiknutí Omladiny proti císaři Františku Josefovi? Byla to jen neorganizovaná skupinka mladých vlastenců, vysvětluje historik
František Josef I. (1830–1916)

Plus

V posledním desetiletí 19. století, v době habsburské monarchie byli Češi přesvědčení, že jejich postavení národa má být výrazně silnější, hlavně jiné. Na našem území žili také Němci – a bylo jich tehdy zhruba stejně, jako nás – ale ti si žádné změny nepřáli. Bylo tak bez empatie nesmírně obtížně vyvažovat český a německý pohled.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jiří Pernes
Hrají: Václav Neužil, Martin Myšička, Aleš Procházka, Ivan Řezáč, Oldřich Kaiser
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Bylo asi 11 hodin večer, když nastává mezi přítomnými vzrušení a volání dolů. S tím v prvním okamžiku. Nevěděl jsem, proč se tak vlastně děje. Jaká je toho příčina? Rozhlédnu se po sále. Vidím, že na průčelní stěně obráceny jsou ve výši obličej sochy císaře rakouského a císařovny a vidím vzdalovat se od nich. Pana l. Který, jak známo, později odjel do Francie. Ohlušující tento trik a volání dolů s tím trvá asi dvě až tři minuty. Mne samého zmocňuje se vědomí jakési hanby. Hlavou moji projede myšlenka jsme to slaboši, jsme to chamraď.

  • Takové byly vzpomínky Václava Štěpánka na události z 12. září roku 1893. A pokračuje takto od myšlenky k činu nebylo daleko. Vyskočil jsem na stůl a jednu sochu podruhé shodil jsem na zem. Bylo snad přitom haló, snad i potlesk, ale dnes mohu říci, že hlavní motiv byl výše uvedený, aby se od slov přešlo k činům. A přirozeně také již od dětství neukojitelná zášť proti Habsburkům a všemocné rakouského a právě s touto neukojitelnou záští vůči všemu, co je habsburského, souvisí také dnešní téma. Otázka pořadu. Jak to bylo doopravdy? Spiknutí proti císaři Františku Josefovi neexistovalo. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Co se onoho 12. září roku 1893 vlastně stalo? Otázka pro hosta pořadu, historika doc. Jiřího Pernese.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu