Jak to bylo doopravdy

Osvobodila Prahu Rudá armáda? Radost z konce války se postupně dostala do soukolí propagandy

Jak to bylo doopravdy

Osvobodila Prahu Rudá armáda? Radost z konce války se postupně dostala do soukolí propagandy
Rozhlas a květnové povstání 1945

Plus

Nejprve to bylo chybné datum. Den osvobození a konce 2. světové války jsme slavili 9. května, tedy až o den později. Pak také chybné informace, které se týkaly toho, kdo vlastně Prahu osvobodil. Radost z konce strašlivé války se postupně dostala do soukolí propagandy. A to na několik dlouhých desetiletí.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: badatel Libor Pačes
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 4. 5. 2020

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je s vámi stále ČRo Plus a před námi další výprava za mýty, které se zabydlely v historii naší země. Ano, začíná. Jak to bylo doopravdy? Píše se osmý květen roku 945 a my se ocitáme na velitelství České národní rady v Praze.

  • Pane generále, něco důležitého, pane Kotrbo? Spojka přinesla zprávu ze štábu velitelství. Bartoš vyřizují, že je to neodkladné, ať to vyřídí třeba Machotka. Mám teď spoustu jiných povinnost. Na obálce stojí generál Karel Kutlvašr. Česká národní rada.

  • Je to přímo pro vás. Ukažte.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají