Interview Plus

Riziko předávkování fentanylem je vyšší než u jiných drog, říká adiktolog. Co před ním chrání Čechy?

Interview Plus

Riziko předávkování fentanylem je vyšší než u jiných drog, říká adiktolog. Co před ním chrání Čechy?
Fentanyl

Plus

Na předávkování fentanylem zemřou ve Spojených státech každý rok desítky tisíc lidí. Odborníci varují, že na problémy spojené s touto silnou drogou se musí připravit i Evropa. „Uvádí se, že je asi desetkrát silnější než morfin. Je to látka, která se v medicíně používá poměrně dlouho jako analgetikum schopné tišit i nejsilnější bolesti. Rizikem je terapeutické rozmezí, kdy od účinné dávky není příliš daleko k té, která může být nebezpečná,“ vysvětluje adiktolog Petr Popov.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Evropa se podle eurokomisařky i lvi Johanssonové musí připravit na problémy spojené s drogou fentanyl. Podle odborníků je spíše jen otázkou času, kdy se vlna závislostí a předávkování přelije ze Spojených států na starý kontinent. V Americe umírají podle kvalifikovaných odhadů na předávkování fentanyl m desítky 1000 lidí ročně. Co se dá dělat, aby tato extrémně silná a extrémně nebezpečná droga nezačala ve velkém zabíjet třeba i v ČR? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes primář Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov. Dobrý den. Dobrý den. Tradičně se píše, že fentanyl je padesátkrát silnější než heroin. Mě by zajímalo, co znamená to silnější? V čem silnější?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají