Interview Plus

Populisté na vzestupu. Už Masaryk věděl, že bez sociální rovnosti nefunguje demokracie, připomíná Přibáň

Interview Plus

Populisté na vzestupu. Už Masaryk věděl, že bez sociální rovnosti nefunguje demokracie, připomíná Přibáň
Jiří Přibáň, právník a sociolog z univerzity ve velšském Cardiffu

Plus

Krajně pravicové strany v Evropě posilují. Není výjimkou, že se jejich podpora pohybuje kolem 20 procent. Sociolog Jiří Přibáň připomíná, že poprvé se pravicoví populisté dostali k moci v Rakousku už v roce 2000: „Nárůst je postupný, je to souhra okolností: reakce na globalizaci, růst nerovností a ztráta sociálních a ekonomických jistot. To vše nahrává populismu, který se vymezuje proti demokracii,“ uvádí.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jen obtížně hledají historici moderních dějinách politika, který by byl obtížen tolika problémy jako Donald Trump. A ještě obtížněji politologové vysvětlují, proč každé další obvinění, které je proti němu vzneseno, mu v očích jeho stoupenců přidá na popularitě. Nejde o americké specifikům. Také v Evropě získávají podporu politici podobného typu, kteří ignorují tradice demokratické debaty a slibují buď nastolení nových pořádků, anebo návrat do jakési idylické minulosti. Proč je lidé?

  • Podporují a představují ohrožení demokracie, anebo jsou její součástí? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají