Hovory

Mnoho lidí by si přálo ovládat vlastní mysl. Konkrétní postup na to ale neexistuje, míní psycholožka Loja

Hovory

Mnoho lidí by si přálo ovládat vlastní mysl. Konkrétní postup na to ale neexistuje, míní psycholožka Loja
Sezení u psychologa

Plus

„Myšlenky jsou v hlavě a emoce v těle,“ říká psycholožka Radka Loja. V Hovorech prozradí, že práci s klienty bere jako mravenčí práci – každodenní rutinu s každým, kdo se chce osobně rozvíjet a kontrolovat své pocity. Výsledkem takové terapie je umění být šťastný. I když se některým věcem nelze vyhnout, lze je pochopit a přijmout.
David Šťáhlavský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Úvod citát naše myšlenky se promítají do všeho, co děláme. Tyto myšlenky vysílají do světa kolem nás signály o tom, co chceme, čemu věříme a kým jsme a svět na ně reaguje. Jak se tady naučit ovládat svoji mysl? Otazník a konec citátu. Odpověď na nadhozenou otázku a nejen na tu se dozvíte od mého dnešního hosta. K myšlenkově bohaté mu rozhovoru ze David Šťáhlavský.

  • Takže Radka Loja. Jak jsem se dostala k psychologii?

  • Tak moje cesta k psychologii nebyla úplně přímá, protože úplně původně jsem vystudoval ČVUT, fakultu elektrotechnickou. Potom jsem pracovala v nadnárodních auditorských firmách jako statutární auditor. Potom, když jsem trošičku vyhořel a tak jsem začala masírovat. Pracoval jsem s tělem, ale vlastně o tu psychologii jsem se zajímala celou dobu, protože vlastně hned po skončení té první vysoké školy jsem odjela do Anglie na rok, kde vlastně můj soused byl jogín a psycholog a já jsme se začali bez takové hlubší rozhovory, tak tam vlastně vznikl ten jakoby můj první zájem. No a tak, jak jsem procházel těmi těmi různými obory, tak já jsem takový pocit, že to pořád někde bude lepší a lepší, čistší, zajímavější. Tak proto jsem ty obory střídala, a proto jsem se nakonec dostala k psychologii. Ale co jsem zjistila, že je to všude stejné, protože všude jsou lidi vlastně na tom, a to nejvíc záleží.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají