Hovory

Psychiatrie by měla být daleko komplexnější, ne jen řemeslo, domnívá se lékařka Formánková

Hovory

Psychiatrie by měla být daleko komplexnější, ne jen řemeslo, domnívá se lékařka Formánková
Tereza Formánková

Plus

„Psychiatrie se stává řemeslem – kolegové mi ta slova doufám prominou,“ tvrdí psychiatrička Tereza Formánková. „Abychom mohli někoho úspěšně provázet jeho potížemi až ku zdraví nebo ke zlepšení stavu, potřebujeme komplexní přístup. A ten spočívá i v tom, že nejen dobře vybereme léky, ale podíváme se i na jeho příběh. Jak se sebou ten člověk zachází, kde má slabiny a trhliny, kde si sám ubližuje. Jinak efekt léků propadává a postupně skomírá,“ dodává v pořadu Hovory.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Můj host. Tom je Tereza Formánková, lékařka, psychiatrička, která se tím rukou zvětšila pacientův státních psychiatrických nemocnicích a léčebnách. Denně zpracuje pro něj státní sektor střetnutí může tě v jedné z adiktologické ambulanci obecně prospěšné společnosti Magdaléna, a to v Příbrami a v Berouně. Věnuje se klientům, kteří mají tzv. duální diagnózu. Co je kombinaci a závislostí a schizofrenie. Okrem toho je Tereza psychoterapeutka a máma trochu dětí. V hovorech se budeme rozprodávat okrem jiného od uší a lidské křehkosti. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Tereza, vítejte v hovoru. Děkuji za přivítání. V úvodě samovaz povede, ale prostě měl on psychiatrička a psychoterapeutka. Je běžné, že si psychiatrii Rob já a já psychoterapeutické výcviky.

  • Dokonce to byla součást povinného vzdělání. Teď nevím, jak je to přesně. Bylo to zredukováno na výcvik. Je psychoterapeutické, které ale nebyly sebezkušenostní, což mně samotné připadá jako škoda, protože myslím si, že psychiatra by měl mít i sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik. A kde tedy mezi vámi a zvolil psychoterapeutickém výcviku sebezkušenostním musíte nahlížet vlastní příběh, musíte mu nějakým způsobem porozumět, porozumět vlastním slabinám, porozumět vlastním silným stránkám a mít náhled na to. Když potom pracuji s pacientem, klientem, na co si dát pozor? Abych do toho nemotal vlastní přehnané emoce, vlastní komplexy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají