Hobby magazín speciál

Muzika je ovocná kašovitá polévka, která bývala součástí adventního jídelníčku

Hobby magazín speciál

Muzika je ovocná kašovitá polévka, která bývala součástí adventního jídelníčku
Staročeská muzika

Plzeň

Sušené ovoce a koření byly v zimě dostupnými surovinami a polévka z nich představovala vydatný zdroje energie. Říkalo se jí muzika, odvárka nebo vocet. Nebyla tak sladká, jak byste očekávali.
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Muzika Odvárka o 10. To je jedno z adventních jídel, které dřív bývalo i součástí štědrodenní ho jídelníčku. Podle Martina Havlíka, učitele odborných předmětů Hotelové školy v Plzni na Borech a šéfkuchařek klubu. Bezejmenná, se pod těmito názvy skrývá ovocná polévka. Polévky byly základem stravování Lise dokonce i k snídani. Dokonce teplé i studené a slané i sladké. V minulosti lidé měli těžkou práci. Potřebuje hodně energie a třeba sušené ovoce bylo konzervované, dostupné, a když se namočilo, rozvařilo, okořenilo třeba ty movitější. Kdo si mohl dovolit dovážené koření, tak si okořenil polévku z rozvařeného ovoce, a tak ji mohl posnídat s kouskem chleba jako vydatný start do nového dne.

  • Takže muzika neměla nějaké stabilní složení, něco, co tam vždycky patřilo.

  • Tak byly to ty místní druhy třeba hrušky, jablka, švestky apod.. A z koření my dneska vnímáme vlastně skořici třeba jako věc, která patří do sladkého, ale dříve to bylo i tak, že tady druhy koření, které dneska dáváme do sladkého, patřily i do slaných jídel. Takže to koření zase podle dostupnosti. Ale byly to ty nejběžnější druhy, které dnes máme. Nové koření, muškátový květ, pepř.

Ostatní také poslouchají