Historie Plus

Tulipánová horečka a krach na vídeňské burze. Stručná historie spekulací a bublin, které změnily svět

Historie Plus

Tulipánová horečka a krach na vídeňské burze. Stručná historie spekulací a bublin, které změnily svět
Tulipány

Plus

Když holandský malíř Rembrandt van Rijn nakupoval několik cibulek tulipánů, určitě netušil, že kvůli nim bude muset v roce 1657 prodat dům a vyhlásit bankrot. Lákavá investiční komodita se totiž změnila v noční můru holandské vyšší společnosti. Poté, co cena tulipánů několik desetiletí raketově rostla, o ně najednou nebyl zájem. A slavný malíř se stal jednou z obětí první velké spekulativní bubliny.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po ekonomické krize z roku 2008 se spekulativní bubliny staly běžnou součástí našeho slovníku. Ekonomové od té doby s železnou pravidelností upozorňují na to, že v některých zemích světa je řada dalších bublin, které hrozí splasknutí. Má. Ale když se podíváme do historie, zjistíme, že spekulování, růst a krach není ničím novým. Na některé z nejznámějších krizí se zaměřují dnešní díl pořadu Historie Plus, který pro vás připravil Ondřej Novák.

  • Historie Plus.

  • Kšeftování a spekulování je staré jako lidstvo samo, a když v historii dosáhlo určité míry, vytvořila se tzv. ekonomická bublina. Její splasknutí znamenalo často hluboký ekonomický otřes, chudobu anebo i změnu politického režimu. Člověk dokázal spekulovat s kdečím, s akciemi, hypotékami, dluhy a dokonce i s tulipány. A právě tulipánová horečka se v učebnicích ekonomie používá jako ukázkový příklad toho, jak absurdních rozměrů můžou spekulace dosáhnout. O co šlo, řekne Jakub Drábek z katedry hospodářských dějin Národohospodářské fakulty VŠ ekonomické.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají