Hovory

Realita mne nezajímá, tvrdí mladá výtvarnice Kopová

Hovory

Realita mne nezajímá, tvrdí mladá výtvarnice Kopová
Julie Kopová

Plus

„Jako malířku mě realita nezajímá, nechci ji na plátno přesouvat. Mám jiný přístup. Postupně sbírám vjemy z hudby a filozofie a potom teprve tvořím,“ říká mladá výtvarnice Julie Kopová. Její abstraktní obraz koupil nedávno neznámý kupec v aukci prestižního domu Christie’s v Amsterdamu za 6,5 tisíce eur.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Surrealistická malířka Toyen namalovala obraz s názvem spící, když jí bylo 35 let. Tento její obraz je určitě nejslavnější. Vedle Františka Kupky byla Toyen až do roku 2016 tak je jediným českým autorem, jehož dílo v aukci pokořilo hranici 20 milionů korun. Náš dnešní host má ale teprve 20 let a jeho dílo s názvem asteroid se podařilo vydražit v aukci Christie's v Amsterdamu za šest a půl 1000 eur. Do 20 milionů pochopitelně něco zbývá, ale do 35 let taky. A tak vstupujeme nejenom do světa umění, progresivity i abstrakce. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes výtvarnice Julie Koppová. Dobrý den. Vítejte u nás. Dobrý den. Julie, já vlastně vůbec nevím, jak popsat váš obraz. Asteroid.

  • Tak abych mu neublížila. Zkuste to vy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají