Historie Plus

„Všichni zpívali českou hymnu a Hatikvu.“ Před 80 lety došlo k největší masové vraždě československých občanů

Historie Plus

„Všichni zpívali českou hymnu a Hatikvu.“ Před 80 lety došlo k největší masové vraždě československých občanů
Koncentrační tábor Osvětim-Birkenau

Plus

„A náhle jsem slyšel, jako by nějaký sbor začal zpívat. Celým prostorem se rozlehl zpěv, zazněla píseň, všichni zpívali Kde domov můj?, českou národní hymnu, a Hatikvu. Strašně mne to zdrtilo, to… co provádějí s mými krajany, a já jsem pochopil, že ani můj vlastní život už nemá cenu,“ vzpomínal člen osvětimského sonderkomanda Filip Müller na tragickou noc z 8. na 9. března 1944.
Adam Drda, Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Století příběhu speciál paměti národa a ČRo Plus.

  • Dobrý den. Před 80 lety, v noci z osmého na devátého března 1944 spáchali nacisté ve vyhlazovacím táboře Osvětim Březinka, nebo přesněji a už vůbec Birke na největší masovou vraždu československých občanů, obyvatel tzv. rodinného tábora terezínských Židů. Němci tehdy zabili v plynových komorách 3792 lidí. Posloucháte století příběhů. Druhou část speciální třídílné série, která vzniká ve spolupráci ČRo Plus a paměti národa a kterou tentokrát věnujeme právě památce obětí holokaustu z rodinného tábora. Provázejí vás Adam Drda.

  • A Mikuláš Kroupa. Dobrý den. Minule jsme vysvětlovali, co vlastně byl rodinný tábor neboli německy v tom byl jen lágr. Říkali jsme si základní fakta. Zrodil se v září roku 943, kdy Němci deportovali do Osvětimi 5000 lidí z terezínského ghetta. Tito lidé měli zvláštní podmínky. Nikdo neskončil hned po příjezdu v plynové komoře. Všichni zůstali pohromadě v jednom táborovém úseku. Děti směly přebývat v dětském bloku.

Více z pořadu