Příběhy 20. století

Dezertér ze sovětské armády. Příběh podvedeného vojáka Alexeje Ženatého

Příběhy 20. století

Dezertér ze sovětské armády. Příběh podvedeného vojáka Alexeje Ženatého
Alexej Ženatý v roce 2011

Plus

V neděli 30. června 1991 se po celém Československu rozezněly sirény a zvony: oslavoval se konec sovětské okupace. Brzy od té chvíle uplyne už třicet let. Ačkoli se o tom dnes mluví a píše poměrně málo, představitelé tzv. normalizačního totalitního režimu se po srpnu osmašedesátého roku opírali o sovětskou vojenskou sílu, jejíž hodnostáře soustavně oslavovali, hostili a vyslovoval jim věrnost až za hrob.
Adam Drda, Jitka Andrysová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • V neděli 30. června 1991 se po celém Československu rozezněly sirény a zvony. Oslavoval se konec sovětské okupace. Brzy od té chvíle uplyne už 30 let. Ačkoli se o tom dnes mluví a píše poměrně málo. Okupace netrvala jen jeden srpnový týden roku 1968, ale něco přes dvě dekády. Představitelé tzv. normalizačního totalitního režimu se po 68. opírali o sovětskou vojenskou sílu, jejíž hodnostáře soustavně oslavovali, hostili, vyslovovali jim věrnost až za hrob. Byl to ten režim nepokryté, vleklé kolaborace. Jestliže 17. listopadu 989 začala česká a slovenská cesta z reálného komunismu ke svobodě, teprve odchod sovětské armády představuje její završení. Alexej, ženatý, jemuž jsou věnovány dnešní příběhy 20. století, byl jedním z 1000 sovětských vojáků, kteří se do Československa dostaly v rámci základní vojenské služby. Roku 1990 dezertoval a po dramatickém útěku a skrývání u přátel u nás získal politický azyl. Významně mu k tomu pomohla řada lidí, především filmový režisér Vladislav Kvasnička zemřel v roce 2012 a rodina pozdějšího synodního seniora Českobratrské církve evangelické Daniela Ženatého. Alexej nebyl jediným uprchlíkem ze sovětské armády. Jako jediný však v Čechách zůstal. V ČR žije dodnes. Dnešními příběhy vás provází Adam Drda. Pořad vznikl ve spolupráci s pamětí národa Střední Morava. Spoluautorkou je Jitka Andrysová.

  • Evangelický farář Daniel Ženatý ukryl uprchlíka Alexeje, který se tehdy jmenoval Kůs Ivanov, na faře v Novém městě na Vysočině. Patří mu úvodní slovo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají