Ex libris

Celý den drobně prší aneb Foglarovy deníky každodennosti

Ex libris

Celý den drobně prší aneb Foglarovy deníky každodennosti
Jaroslav Foglar na archivním snímku

Plus

První svazek deníků Jaroslava Foglara (6. července 1907–23. ledna 1999), ohraničený lety 1920 a 1937, obsahuje pracovní, tvůrčí i osobní zápisky z tohoto období, doplněné řadou dobových fotografií i Foglarových drobných publicistických textů.
Pavel Hlavatý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Celý den drobně prší s podtitulem výbor z deníků 920 až 937. Tak se jmenuje první svazek zamýšlené řady, která by měla postupně zpřístupnit osobní zápisky spisovatele Jaroslava Foglara. Skoro šestisetstránková publikace přináší deníkové zápisky třináctiletého chlapce, záznamy z táborové kroniky z roku 1927 a hlavně deníky z let 1934 až 37, tedy z doby, kdy Foglarovi vycházejí první knihy a stává se úspěšným a známým spisovatelem. Knihu edičně připravil Jan Šulc a ve spolupráci se skautskou nadací i v roce 2022 vydali nakladatelství Albatros a Památník národního písemnictví. Publikaci vám představí a příjemný poslech přeje autor pořadu Pavel Hlavatý.

  • Exlibris.

  • Literární dílo Jaroslava Foglara představuje unikátní fenomén. Úspěšný autor byl zakazován nacisty i komunisty a po roce 989 vyšly jeho mnohosvazkové sebrané spisy, reedice komiksových seriálů včetně těch málo známých i řada textů vzpomínkového či výchovného charakteru. Editor Jan Šulc v úvodní poznámce píše, že deník si Foglar psal sám pro sebe a nebyl rozhodně zamýšlen jako literární dílo. K samotným deníkům pak uvádí jde o slovy té privátní záznamy psané pro to, aby uchovaly svědectví o prožité skutečnosti, a to bez jakékoli další autorské ambice. S jejich zveřejněním Jaroslav Foglar nepočítal. V 80. letech dokonce uvažoval o tom, že je v pražském Prokopské údolí spálí. Nakonec se je rozhodl uchovat a svěřil je spolu s ostatní písemnou pozůstalostí Památníku národního písemnictví. A přesto, čteme-li jeho deníky pozorně jsme vtaženi do Foglarova světa. Vidíme, jak byl pracovitý a systematický, jak pečlivě každodenně zachycoval počasí, svou práci a psaní, život v oddílu, mezilidské vztahy, s ním spjaté, rodinné soukromí i své nejniternější pocity. Dostává se nám jedinečného vhledu do jeho každodennosti, jak jsme ji z žádného z jeho životopisů či z jeho vlastních knih dosud nepoznali.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají