Dvacet minut Radiožurnálu

Řada lidí má dojem, že dnes neexistuje přímé ohrožení. Potřeba doplňovat armádu formou mobilizace se vytěsnila, myslí si Šedivý

Dvacet minut Radiožurnálu

Řada lidí má dojem, že dnes neexistuje přímé ohrožení. Potřeba doplňovat armádu formou mobilizace se vytěsnila, myslí si Šedivý
Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, vedoucí Katedry bezpečnostních studií na VŠ CEVRO

Radiožurnál

Myšlenku povinných odvodů pro občany České republiky podporuje řada politiků včetně prezidenta Petra Pavla. Jak vysvětlit smysl odvodů lidem, kteří s nimi nesouhlasí a kterých je u nás zhruba polovina? „Myslím si, že v republice je poměrně hodně lidí, kteří nemají daleko k armádě, akorát je potřeba najít k nim skutečný přístup,“ tvrdí bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, armádní generál Jiří Šedivý. Moderuje Vladimír Kroc.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Stanou se povinné vojenské odvody běžnou součástí našeho života? Kolik českých branců by v případě mobilizace mohlo být povoláno a pokud by vojáci západních států vstoupili na území Ukrajiny? Jakou roli by mohli sehrávat ti čeští?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, armádní generál Jiří Šedivý. Dobrý den. Dobrý den. Jak by měli podle vás vypadat administrativní odvody, o kterých mluvil o víkendu prezident Petr Pavel?

  • Tak skutečně záleží na tom, jak by bylo rozhodnuto, jak mají vypadat, ale pokud by to byl standardní postup, potom ten daný muž nebo žena je vyzvána k nástupu k jednání u té odvodové komise, kam se dostaví podle toho místa, které je určeno, provede se se souhlasení té dané osoby v základní prověrka jeho zdravotního stavu. Prověrka neznamená, že by tam byly nějaké rozsáhlé zdravotní prohlídky. To v žádném případě ne. Dotazník, který se bude týkat jeho základních zájmů, vzdělání. A pokud by měl nějakou představu ten daný člověk o tom, kde by chtěl být v případě armády zařazen, a to je de facto všecko základních věcech s tím, že tím by ten odvod skončilo. Potom by bylo na tom, jak bude vypadat. No a bezpečnostní situace někdy budoucnost?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají