Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Voják versus civilistka

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Voják versus civilistka
Náčelník generálního štábu Karel Řehka s ministryní obrany Janou Černochovou

Plus

Že se už zhruba rok chvěje zem pod tápajícím vedením ruské invazní armády jistě nepřekvapuje. Ale proč by mělo hřmět nad vrcholky armády v míru žijícího Česka, jasné není. Ani médiím, která se rozporu mezi ministryní obrany a náčelníkem generálního štábu poslední dny intenzivně věnují. Sice bez konkrétních informací, ale logicky, protože nějaké, asi nikoli zanedbatelné nedorozumění Jany Černochové s Karlem Řehkou evidentně existuje. 
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Že se už zhruba rok jezem pod tápajícím vedením ruské invazní armády jistě nepřekvapuje, ale proč by se mělo hřmět nad vrcholky armády v míru žijícího Česka, jasné není ani médiím, která se rozporu mezi ministryní obrany a náčelníkem generálního štábu poslední dny intenzivně věnují. Sice bez konkrétních informací, ale logicky, protože nějaké asi nikoli zanedbatelné nedorozumění Jany Černochové s Karlem Řehkou evidentně existuje. A že Řehka při rozhovoru s premiérem už je doslova rezignace, také nikdo nevyvrátil. Jen se přesně neví proč, ani jestli dokonce nešlo o pokus dosáhnout odvolání Černochové, jak aspoň naznačují média ze svěřenského fondu lídra opozice Babiše. Tomu se ale nechce věřit. Náčelník bys měl být vědom pevného politického postavení ministryně, mimochodem prvé místopředsedkyně ODS, nejsilnější vládní strany a která v uplynulých dnech vysloveně nula úspěchy jak washingtonským podpisem dohody s USA o obranné spolupráci, tak souhlasem vlády s nákupem moderních bojových vozidel za 60 miliard korun, což je extrémní investice. A Černochová hledí k obzoru, na němž by měly začít létat americké stíhačky. To vše samozřejmě souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu, které jsme okamžitě pomáhali dodávkami vojenské techniky. A v tom měla rázná Černochová viditelnou roli. Však ji také kvůli tomu podporovatelé Putina i ti, kdo nerealisticky volají po míru, nemohou přijít na jméno. Ovšem ve vládě zaujímá vedle premiéra a ministra financí nejsilnější pozici. Ale když respektovaný voják Řehka o svém odstoupení s Fialou rokoval, pak k tomu asi měl důvody. A podle kuloárních informací by mělo jít právě o onu ráznost jeho civilní nadřízené, která má ovšem k resortu obrany z českých vrcholných politiků nejsilnější vztah. Hodně o něm ví a k funkci vlastně mířila už za minulého funkčního období, kdy předsedala sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. A možná by si představovala působení generálního štábu svižnější a vůbec nějak víc po jejím, lidově řečeno se do něho Řehkovi plete možná víc než trochu, a to od civilisty profesionální vojáci moc rádi nevidí. A snad tom doufejme, nehraje roli fakt, že jde o civilní osobu v sukních. Detaily sice neznáme, ale z toho, že se do věci vložil i prezident, sám někdejší náčelník generálního štábu, je zřejmé, že roztržka není, nebo snad už jen nebyla nic platná, ani jestli nejen Řehka nabízel rezignaci nebo jeho odchod vyžadovala i Černochová. Možné je 1, 2. i oboje. I to, že jde třeba o pouhém malichernosti, které ale když se včas neřeší, jsou schopny přerůst přes hlavy aktérů. Jelikož spor doputoval až ke dvěma nejvýše postaveným mužem v zemi Pavlovi a Fialovi, kteří se vyznačují klidem a rozvahou. Snad celá věc utichne stejně rychle, jako povstal, a aspoň pro veřejnost, k níž se hlavně ale vůbec neměla dostat. A v tom jsou asi viny obě strany a její urovnání je víc než záhodno v časech, kdy resort obrany nejdůležitější za dosavadní existenci státu.

Ostatní také poslouchají