Dvacet minut Radiožurnálu

Cháron i Kerberos. Zní to apokalypticky. Lidstvo si ale s extrémními vedry poradí, věří ředitel ČHMÚ

Dvacet minut Radiožurnálu

Cháron i Kerberos. Zní to apokalypticky. Lidstvo si ale s extrémními vedry poradí, věří ředitel ČHMÚ
„Takto horký vzduch se dostával do Evropy samozřejmě i dříve, ochlazoval se ale nad Středozemním mořem,“ říká expert

Radiožurnál

Španělsko, Itálie a další země na jihu Evropy zažívají teploty přesahující čtyřicet stupňů Celsia. Obyvatelé některých asijských zemí už dnes žijí kvůli vedru v podmínkách dosahujících hranic lidské existence. Neotepluje se planeta rychleji, než vědci předpokládali? A přesunou se neúnosná vedra i do Evropy? Vladimír Kroc se ptal ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Marka Riedera.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Neotepluje se planeta ještě rychleji, než vědci předpokládali? Budeme si muset zvyknout na podobné extrémy počasí, jaký jsme momentálně ve světě svědky. Není varující, že pro současné tlakové výše v Evropě se ujala jména Cháru a Kerberová.

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. Dobrý den. Dobrý den. Rozhovor natáčíme tři hodiny před vysíláním. Pít. A Kalmus, vědec z NASA, na Twitteru napsal, že letošní léto bychom si měli užít, protože je patrně nejchladnější ze všech příštích, které ještě zažijeme.

  • Dal byste mu za pravdu? Nedal bych mu za pravdu, nedal bych mu za.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají