Archiv Plus

Začalo to saxofonem v Redutě. Závod o NATO odstartoval před třiceti lety v Praze

Archiv Plus

Začalo to saxofonem v Redutě. Závod o NATO odstartoval před třiceti lety v Praze
Prezident USA Bill Clinton (vlevo) a prezident ČR Václav Havel 11. ledna 1994 v Praze

Plus

Partnerství pro mír – takto suše a nezávazně se jmenovala nabídka, se kterou přijel do Prahy americký prezident Bill Clinton v lednu 1994. Je to třicet let od chvíle, kdy v Praze  přistál „Air Force One“ a s ním i naděje na to, že se Česká republika jednoho dne stane členskou zemí NATO.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rok 1994 jako druhý rok samostatné existence začal pro Česko poměrně energicky. 11. ledna přiletěl do Prahy americký prezident Bill Clinton, aby se tu během dvou dnů zúčastnilo nejenom setkání se špičkami naší politiky a hospodářství, ale i s prezidenty a premiéry středoevropských zemí. Hlavním smyslem a výsledkem této návštěvy se stala iniciativa, která v konečném důsledku znamenala první krok k naší cestě do NATO. K poslechu vás vítá Jan Sedmidubský.

  • Archiv.

  • Byla to zřejmě jedna z nejextravagantnějších zahraničních cest amerického prezidenta Billa Clintona, který byl v té době v úřadu necelý rok. Svůj podíl na tom měla bezpochyby i Havlova dramaturgie. Návštěva byla dvoudenní a důvod, proč se odehrála v Praze a ne třeba v jiném středoevropském městě, kromě kouzla Havlovy osobnosti spočíval zřejmě i v Clintonovi dávné návštěvě Prahy v roce 970. Tehdy budoucí americký prezident navštívil Československo jako student Oxfordské univerzity a teď se tedy do Prahy vracel přesně po 20 letech. Ještě dobré připomenout, že Evropa první poloviny 90. let nebyla zdaleka tak klidným místem, jak bychom si mohli v záchvatech nostalgie myslet. Ruský velmocenský apetit byl sice eliminovaný obrovskými vnitřními problémy země, která už dva roky nebyla Sovětským svazem, ale jak někteří podotýkali, to obrovské zvíře na východě zatím sice spí, ale může se zase kdykoliv probudit. Navíc už třetí rok probíhala v Evropě válka v různých částech bývalé Jugoslávie, tehdy především v Bosně. Do euforické atmosféry Clintonova pobytu v Praze se ovšem geopolitické starosti neotiskly. Alespoň zdánlivě. Na letišti sledoval i Clintonův přílet reportéři Miroslav Konvalina a Lucie Weissová.

Ostatní také poslouchají