Archiv Plus

Nevydáme tuto zemi v plen východní divočině! Osmdesát let od založení Ligy proti bolševismu

Archiv Plus

Nevydáme tuto zemi v plen východní divočině! Osmdesát let od založení Ligy proti bolševismu
Česká liga proti bolševismu, úřadovna v Praze Na příkopě

Plus

Zlověstný pařát nad Pražským hradem a nad ním nápis: Zachvátí-li tě, zahyneš! Tak vypadaly plakáty České ligy proti bolševismu. Organizace založené právě před osmdesáti lety 23. ledna 1944 z popudu K. H. Franka. Byla to reakce na podepsání československo-sovětské smlouvy i na úspěchy Rudé armády na východní frontě.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zlověstný pořád nad Pražským hradem a nad ním nápis zachvátí-li tě zahyneš. Tak vypadaly plat a ty české ligy proti bolševismu, organizace založené 20. ledna 1944 z podnětu státního ministra pro protektorát Čechy a Morava.

  • K. H. Franka. Byla to reakce na podepsání Československo sovětské smlouvy i na úspěchy Rudé armády na východní frontě. V této situaci bylo potřeba obyvatelům protektorátu vzkázat. Jestli Němci prohrají a přijdou sem Sověti, budete na protektorát ještě rádi vzpomínat? V příštích minutách si poslechneme, co se z této doby dochovalo v rozhlasovém archivu. Od mikrofonu zdraví a příjemný poslech přeje Veronika Kindlová.

  • Archiv.

Ostatní také poslouchají