Archiv Plus

Říjen, listopad a prosinec roku 1993: Zhypnotizovaní voliči a česká vláda na běžkách

Archiv Plus

Říjen, listopad a prosinec roku 1993: Zhypnotizovaní voliči a česká vláda na běžkách
Velká pardubická 1993. Na fotografii vítěz závodu kůň Rigoletto a jeho jezdec Libor Štencl

Plus

Jen jediný kůň v cíli Velké pardubické, úloha hypnózy v prvních ruských parlamentních volbách a benzín za dvacku. To jsou některé ze zpráv, které mohli lidé v posledním čtvrtletí roku 1993 slyšet z rozhlasového zpravodajství.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Parlamentní krize v Rusku. Sládku, chci u sv. Václava. Snahy středoevropských zemí o vstup do NATO. O tom všem se v posledním čtvrtletí roku 1993 mohli dozvědět posluchači ČRo. Nejen tyto, ale i jiné události října a listopadu a prosince roku 1993 si v příštích minutách připomeneme prostřednictvím ukázek z dobového rozhlasového zpravodajství. Z rozhlasového archivu je vybrala a od mikrofonu zdraví Veronika Kindlová.

  • Archiv.

  • Možná přijde doba, kdy v Rusku zvítězí demokratický řád západoevropského charakteru. Jestli se toho dožiji dnešní generace, netroufám si odhadnout. Zatím má tato naděje zabouchnuté dveře, a to nejen kvůli napjaté situaci v Moskvě. Rusko chybí demokratická zkušenost, nemají politici, úřady, média? A co je hlavní, nemají obyčejní ruský občan bez této historické zkušenosti, bez paměti demokracie se v té velké zemi lidé těžko ztotožňují s nesměle zaváděným modelem evropské civilizace. Úspěšný státník by neměl dvakrát opakovat tutéž chybu nikde na světě, natož v Rusku. Boris Jelcin to udělal.

Ostatní také poslouchají